Protekla tri dana se odigralo 14 utakmica prvog kola ovogodišnje KHL sezone te u nastavku donosimo kratke osvrte na sve utakmice.

Prvog dana se igrala samo jedna utakmica, SKA i CSKA otvorili su sezonu

SKA – CSKA 3:4 (nakon produžetaka)

Dva velikana ruskog hokeja su odigrala tzv. Opening Cup utakmicu. Pobjednik je odlučen u 25. sekundi produžetka. Moskovljani su tijekom utakmice tri puta vodili no svaki put je SKA uspio izjednačiti. Novajlija u redovima CSKA Moskve, Geoff Platt je pogotkom u produžetku donio dva boda svom novom timu te pobjedu rezultatom 4:3. Platt je u ovoj utakmici igrao u prvoj liniji te je zajedno sa svojim suigračem iz linije, Aleksandrom Radulovim definitivno bio prvo ime susreta.

Drugog dana je na rasporedu bilo sedam utakmica.

Baris Astana – Metalurg Magnitogorsk 1:2

Baris i Magnitogorsk su odigrali utakmicu s tek 3 gola, ali pogled na statistiku pokazuje kako je utakmica bila vrlo zanimljiva, a golmani su bili na vrhunskom nivou, Laco u Barisu i Košečkin u Magnitogorsku. Oba golmana su imala preko 95 posto obrana, ali je prema Košečkinovom golu upućeno čak 19 pakova više nego na Lacov gol (omjer udaraca prema golu je bio 41:22 u korist Barisa). Tako je Košečkin zajedno s dvojcem Wolski – Filippi, koji su sudjelovali u oba gola Magnitogorska, bio najzaslužniji za pobjedu svog tima. Treba napomenuti i kako je bivši Medvjed, a sad igrač Barisa, Martin St. Pierre u ovoj utakmici upisao jednu asistenciju.

Avangard Omsk – Salavat Julaev Ufa 4:2

Utakmica između Avangarda i Ufe je bila utakmica specijalnih timova. Čak 4 gola od njih 6 su pala u situacijama s igračem više ili manje. U utakmici s čak 42 kaznene minute bolje se snašao klub iz Omska za kojeg je presudna bila druga trećina koju su dobili rezultatom 3:0, a golovi su pali iz dvije situacije s igračem više i jedne situacije s igračem manje. Strašnu utakmicu je odigrala prva linija Avangarda. Linija u sastavu: Ahnelov Kuljaš – Popov Sobotka Perežjogin je upisala tri gola i tri asistencije, a prvo ime susreta je bio Perežjogin s golom i asistencijom, a slijedio ga je Sobotka s dvije asistencije.

Jokerit – Sjeverstalj Čerepovec 3:2

Utakmica između Jokerita i Sjeverstalja je definitivno utakmica u kojoj će se najviše pamtiti golmani Jokerita, Karlsson. Naime, osim što je imao 36 obrana iz 38 udaraca, Karlsson je uspio upisati i asistenciju. Asistirao je za prvi gol svog tima u novoj KHL sezoni i gol za 1:1. Njegov kolega na drugoj strani, Stepanek, nije bio baš na razini, od 23 udarca obranio je 20.

Torpedo Njižnji Novgorod – Lokomotiv Jaroslavl 3:2 (nakon penala)

Tijekom cijele utakmice nijedan od timova nije vodio više od jednog gola razlike. Prvo su poveli domaćini pa gosti preokreću rezultat no domaćini izjednačavaju te se otišlo u produžetke. U produžecima nije bilo pogodaka te se pristupilo izvođenju kaznenih udaraca. Nakon 5 serija kaznenih udaraca Frolov donosi pobjedu domaćinima. U drugoj seriji kaznenih udaraca su još zabijali Galjužin za domaćine i Kontiola za goste. Odlično raspoloženi Mosaljov i Hersley (obojica po gol i asistencija), ujedno i novi igrači Lokomotiva, su bili prva imena susreta, ali sumnjamo kako im je to velika utjeha jer nisu osvojili puni plijen u ovoj utakmici.

Dinamo Riga – Ak Bars Kazan 3:1

Prošlogodišnji viceprvak je na startu doživio neočekivani poraz. Riški Dinamo je na svom golu imao fantastičnog Erikssona koji je obranio 30 od 31 udarca, a uz to, Ak Bars nije uspio iskoristiti nijednu od 6 prilika s igračem više (Dinamo je imao samo jednom igrača više).

Soči – Lada Toljati 4:2

Soči je otvorio sezonu domaćom pobjedom protiv Lade. U ovom susretu je za pobjedu Sočija definitivno najzaslužnija obrana domaćeg tima dok je na suprotnoj strani propuštalo sa svih strana. Igrači Sočija su uputili čak 35 udaraca prema golu Kasutina dok je prema Baruljinovom golu pucano 16 puta. Treba spomenuti kako je bivši Medvjed, Mark Flood postigao drugi pogodak za goste.

Spartak Moskva – Dinamo Minsk 4:3 (nakon produžetaka)

Povratnik u ligu, moskovski Spartak je na odličan način otvorio svoju povratničku sezonu. Moskovljani su imali vodstva 1:0 i 2:1, ali su Bjelorusi oba puta vraćali, čak su i vodili 3:2 do dvije minute prije kraja utakmice kada Igor Radulov donosi izjednačenje i utakmica je otišla u produžetke. U trećoj minuti produžetka Wellman donosi domaćinima pobjedu i dva boda. Prvo ime susreta je bio Potapov s dva gola. U sastavu Dinama su igrali i bivši Medvjedi, Cheechoo, Ellison i Vesce. Cheechoo je upisao gol i asistenciju, a Ellison je upisao gol na asistenciju Cheechooa.

Trećeg dana je odigrano posljednih 6 utakmica 1. kola nove KHL sezone.

Traktor Čeljabinsk – Avtomobilist Jekaterinburg 2:1 (nakon penala)

Traktor i Avtomobilist su odigrali utakmicu s ukupno 59 udaraca prema golu (31:28 za domaćina), a prvi golovi su pali tek u zadnjoj trećini. Francouz na golu domaćina i Kovar na golu gostiju su branili na fantastičnoj razini. Popov je u 4. minuti posljednje trećine donio vodstvo domaćinima, a u 11. minuti izjednačenje donosi Garejev. U produžecima nije bilo golova te se pristupilo izvođenju kaznenih udaraca. U prvoj seriji za domaćine zabija Glinkin, u drugoj seriji izjednačava Koukal, a pobjedu domaćinima donosi Ružička u četvrtoj seriji.

Dinamo Moskva – Sibir Novosibirsk 4:3 (nakon produžetaka)

Gosti su bolje otvorili utakmicu te poveli 1:0, Moskovljani zatim preokreću rezultat na 2:1 nakon čega je utakmica nastavljena tempom gol za gol te je regularnih 60 minuta završeno rezultatom 3:3, a pobjedu domaćinima u drugoj minuti produžetka donosi Karsums na asistenciju Karpova i Mirjonov. Upravo su prva dvojica zajedno s gostujućim igračem Ullstromom bili prva imena susreta (svaki je upisao po gol i asistenciju), ali slobodno možemo reći kako je Karsums svog ovog pobjedničkog pogotka bio igrač utakmice.

Neftehimik Nižnjekamsk – Jugra Hanti Mansijsk 2:1

Neftehimik i Jugra su odigrali još jednu utakmicu s mnogo udaraca prema golu, a s malo golova. Kao i u utakmici između Traktora i Avtomobilista opet su važnu ulogu imali golmani, Sudnjicin na golu domaćina i Geljašvili na golu gostiju. Sudnjicin je obranio 32 od 33 udarca, a Geljašvili 36 od 38. Prvo ime susreta je ipak Grigorenko koji je zabio oba gola za domaćine.

Vitjaz Podolsk – Metalurg Novokuznjeck 2:1 (nakon penala)

I ova utakmica je pokazala kako ekipe još nisu dovoljno uigrane i kako ima dosta propusta jer su gledatelji i u ovoj utakmici mogli vidjeti mnogo prilika s obe strane (31:32 u udarcima prema golu), ali na njihovu žalost i malo golova. Sateri na golu domaćina i Podjapolski na golu gostiju su imali po 97 posto obrana, a pobjedu domaćinima je u četvrtoj seriji kaznenih udaraca donio Solodjuhin.

Medveščak Zagreb – Amur Habarovsk 2:3 (nakon penala)

Medvjedi su odlično krenuli u utakmicu, poveli su 2:0 golovima Zanoškog i Mertla, ali gosti golovima Litovčenka i Wandella u situaciju s igračem više nakon isključenja Mertla izjednačavaju rezultat. Sva četiri gola su pala u drugoj trećini te do kraja utakmice nije bilo više golova. Ništa bolje nije bilo ni u produžetku pa se pristupilo izvođenju kaznenih udaraca. Pucane su dvije serije kaznenih udaraca. Kvapil i Brule su promašili kaznene udarce za Medvjede dok su na drugoj strani gosti iskoristili oba kaznena udarca te golovima Zohorne i Ušenjina odnijeli dva boda.

Slovan Bratislava – Admiral Vladivostok 1:3

Rezultatski i ne baš neizvjesna utakmica (gosti su vodili 2:0 i 3:1), ova utakmica je ipak pružila puno uzbuđenja gledateljima. 58 udaraca prema golu je viđeno na utakmici (31:27 za domaćina), a i igračima je dodijeljeno čak 45 kaznenih minuta (35:10 za goste) no ponajprije zahvaljujući Nalimovu (97% posto obrana) i Voronjinu (gol i asistencija) Slovaci nisu mogli ništa drugo nego čestitati protivnicima na zasluženoj pobjedi. U ovoj utakmici su igrala i dva bivša Medvjeda, Švarny u dresu domaćina i Pelletier u dresu gostiju.

Pobjedama 4:2 ekipe Sočija i Avangarda su nakon prvog kola osigurale vodeće pozicije u svojim konferencijama.

Napisao: Marin Kraljević