MDV PRESS/I.ŠOBAN

U Zagrebu zaustavljena Crvena Armija

Da će jedan CSKA iz Moskve u Zagrebu pasti sa 7:1, ljudi bi rekli, to se desi jednom u dva života. Da će nešto više od dvije godine kasnije taj isti CSKA iz Moskve u Zagrebu kompletno ostati bez golova, ne, pa ovaj Dom sportova je u neparnim godinama proklet za Crvenu Armiju.

Ispred skoro prepune Ledene dvorane (što je za jedan ponedjeljak 2.000 ljudi više nego inače, tako da znate o čemu se radi) su Medveščak i CSKA odigrali utakmicu koju će obje momčadi, kao i navijači dugo pamtiti.

CSKA je legendarni ruski klub, jedan od najjačih u ligi i trenutno vodeća momčad Zapada”  krenuo je u najavu protivnika prije susreta Gordie Dwyer, strateg Medveščaka. “Svi su uvijek posebno uzbuđeni kada igraju s takvim protivnicima i veselimo se što ćemo po prvi puta ove sezone odmjeriti snage s njima.”

Mike Glumac / Davor Sajko

Mike Glumac / Davor Sajko – khl.hr

Započelo je ponešto agresivnije. Nakon nešto više od četiri minute od početka utakmice, kapetan Medvjeda Michael Glumac i Maksim Mamin su se našli u naguravanju koje se ubrzo pretvorilo u šakački obračun. Glumac nikako da nije uspio uhvatiti ravnotežu te je na kraju izvukao deblji kraj.Od tamo pa na dalje, Crvena Armija je krenula u napad na vrata Medveščaka.

Nakon 20 minuta, omjer udaraca je bio 13-4, nakon 40 minuta 24-10, a nakon 60 minuta 39-15. Od tih 39, samo Aleksandar Radulov je imao njih osam. Ali, neš’ ti Radulova kada ti je na golu jedan Danny Taylor. Taylor je, uistinu, odradio vrhunski posao. Odigrao je vjerojatno najbolju utakmicu ove sezone. Sreća ga jest u nekoliko navrata pomazila, no do svojeg drugog shutouta ove sezone, i to još sa 39 obrana protiv CSKA, vodeće momčadi u ligi, došao je svojom fantastičnom igrom. No, nakon 60 minuta od svih tih silnih pokušaja gostiju previše toga nije bilo.

Danny Taylor / Davor Sajko

Danny Taylor / Davor Sajko – khl.hr

Zagrebački klub je iskoristio kratki predah prije produžetaka, ostao sabran, ostao usredotočen. I krenuo je napad. Branič Blake Parlett je iz zone Medveščaka u jednom šprintu pak odnio u zonu Moskovljana. Uz bandu iza gola je pak preuzeo Gilbert Brule te vizualno neopisivo atraktivnim potezom pronašao Patricka Bjorkstrana ispred gola. Bjorkstrand je ostao strpljiv, iskoristio slobodan prostor te pak poslao iznad rukavice Sorokina u mrežu gostiju. Mreža se zatresla, Ledena je eruptirala, a Bjorkstrand je nakon svog 8., ali vjerujemo najljepšeg gola ove sezone skakao po ledu od sreće. Ovakvog slavlja u Zagrebu već neko vrijeme nije bilo. Utakmicu koju će navijači, ali i igrači dugo pamtiti. No, ne valja se previše osloniti na ovu pobjedu. KHL ide dalje, Medveščak već sutra putuje na novo gostovanje. Ovakve pobjede su dokazale da je ledena bajka u Zagrebu i dalje živa, usprkos svim problemima van leda.

TRI ZVIJEZDE UTAKMICE

1. Danny Taylor – U potpunosti heroj utakmice, obranio 39 od 39 udaraca na gol Moskovljana za svoj drugi shutout ove sezone.

2. Patrick Bjorkstrand – Zlatna palica protiv CSKA. Nakon 17 sekundi produžetaka trese mrežu iza Sorokina za pobjedu Medveščaka.

3. Gilbert Brule – Učinio Bjorkstrandovu palicu zlatnom, briljantnim dodavanjem pronašao Danca. ispred gola gostiju.

KHL MEDVEŠČAK ZAGREB 1
CSKA MOSKVA 0
(0:0, 0:0, 0:0 – 1:0)
ZAGREB – Ledena dvorana Doma sportova
Gledatelja: 6.000. Suci: Bulanov, Konc, Metalnikov, Sirotkin.
STRIJELCI: 1:0 Bjorkstrand (Brule, Parlett, 61)
MEDVEŠČAK: Taylor, Krošelj – Kinrade, Morrisonn, Smolenak, Brule, Saarinen- Mantyla, Parlett, Kvapil, Bolduc, Bjorkstrand – Katic, Jurčina, Glumac, Mertl, Hedberg – Deutsch, Jurčina, Giliati, Jamtin, Perkovich. TRENER: Gordie Dwyer.
CSKA: Sorokin, Galimov – Denisov, Ožiganov, Andronov, Platt, Radulov – Naumenkov, Kutuzov, Kugrišev, Pihlstrom, Muršak – Panin, Sergejev, Telegin, Ljubimov, Žarkov – Junkov, Mamin, Kvartalnov, Kuzmenko. TRENER: Dmitri Kvartalnov.
ISKLJUČENJA: Medveščak 13 minuta (Smolenak 2, Glumac 5, Morrisonn 2, Mantyla 2), CSKA 13 minuta (Denisov 2, Mamin 5, Panin 2, Ožiganov 2, Platt 2)
UDARCI NA GOL: Medveščak 16 (4+6+5+1), CSKA 39 (13+11+15+0)
POREDAK: 1. CSKA 62 (21-9)2. Jokerit 55 (18-12)3. Lokomotiv 60 (20-11)
4. Torpedo 58 (19-12)5. Dinamo Moskva 51 (18-13)6. Medveščak 50 (16-17)7. SKA 45 (15-14)
8. Dinamo Minsk 44 (14-17)