[SPENGLER CUP] Lugano maestralno do pobjede

Lugano je velikim preokretom stigao do pobjede na otvaranju Spengler Cupa te si zaradio slobodan dan, kao i Kanada koja je Avtomobilist gurnula u sutrašnji dvoboj protiv domaćina.

Lugano – Mannheim 6:3 (0:2, 3:1, 3:0)

Šest pogodaka zaredom nanizali su igrači Lugana, na koje Orlovi iz Mannheima nisu imali odgovor za visoku pobjedu 6:3 na otvaranju Spengler Cupa. Momčad Douga Sheddena proigrala je u drugoj trećini i preuzela sve konce u svoje ruke, čime su došli do zaslužene pobjede.

Nakon početnog šoka i tri pogotka u mreži Elvisa Merzlikinsa, sredinom druge trećine počeo je veliki preokret. Brent Raedeke načeo je Švicarce već u 5. minuti na dodavanje Stevea Emingera i Glena Metropolita. U 14. minuti na 2:0 povisio je Ryan MacMurchy, prije nego je u 28. povisio na 3:0.

Iako je Lugano bio vrlo dostojan protivnik i više napadao, u tom trenutku izgledalo je kao da neće puno izvuči iz ovog susreta.

U 33. Fredrik Petterson smanjio je na 3:1 s igračem više. U 39. minuti izjednačio je na 3:3, u međuvremenu je precizan bio Damien Brunner. Potpuni slom Nijemaca tek je uslijedio.

Švedska veza

Linus Klasen je dvama pogocima u razmaku od 43 sekunde doveo Lugano do nedostižnih 5:3. Posebno lijep bio je pogodak za 4:3 kad je s plave opalio Petterson, pločicu je “uštopao” Tony Martensson s desne strane i odmah proslijedio na lijevu stativu gdje je spremno dočekao Klasen.

Do kraja Alessio Bertaggia postavlja konačnih 6:3 pogotkom u praznu mrežu. Mark Owuya, koji se pridružio Luganu za Spengler Cup, sjedio je na klupi.

Najbolji igrači

Linus Klasen (LUG) – 2 gola, 5 udaraca, +2
Ryan MacMurchy (MAN) – 2 gola, 6 udaraca, +1

Klasen je proglašen igračem utakmice za Lugano iako ostaje osjećaj da je to bio Fredrik Pettersson. Iako statistika nije mjerilo i često je nezahvalna, Petterssonove brojke idu u korist ovoj tvrdnji.

GASOGSh%BS+/-TOI
Linus Klasen20540%0+218:29
Fredrik Pettersson21825%2+218:11
G - golovi, A - asistencije, SOG - udarci na gol, Sh% - postotak udarca, BS - blokirani udarci, TOI - vrijeme u igri

Iako Klasen ima bolji postotak udarca, Petterssonu su dva udarca blokirana i sve to napravio je u manje vremena na ledu.

Lugano - Adler Mannheim

Avtomobilist – Kanada 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Cory Conacher pogodio je na polovici susreta za 2:1 krasnim bekendom poslije dodavanja Dereka Roya, što se na kraju pokazalo kao konačan rezultat. Trevor Carrick prvotno je doveo Kanadu do vodstva.

Prvu veliku priliku imao je Matt Ellison u 8. minuti, vratar Avtomobilista Igor Ustinskij već je bio savladan, ali Ellisonov bekend odsjeo je na vratnici. Kanada je nastavila napadati pa je u 14. minuti u prilici bio Matt D’Agostini, kojeg je zaustivio Tommi Kivisto. Nedugo zatim vratio se u igru kažnjeni Roy te se odmah našao u prilici koju je zaustavio sjajni Ustinskij.

Kad su svima misli već bile u svlačionici, Trevor Carrick doveo je Kanadu u vodstvo. Na satu je pisalo 00:01 kad je pločica ušla u mrežu tik pod prečku. Asistencije su priznate Jamesu Sheppardu i Matthewu Lombardiju nakon što su suci potvrdili da vrijeme nije bilo isteklo.

U drugoj trećini Kanada je opet imala bolji start, ali do izjednačenja je stigao Avtomobilist. S igračem manje nekako je mjesta pronašao Aleksandr Torčenjuk i u 29. minuti izjednačio. Suci su provjerili je li gol bio pomaknut te na kraju priznali pogodak.

U 34. Conacher je zabio za pobjedu.

Do kraja trećine bilo je vatreno s obje strane, ali bez većih prilika. Kanada je u posljednjoj trećini imala i 5-na-3 koji nisu iskoristili, a nakon što Cory Emmerton nije iskoristio priliku na samom isteku 54. minute, u 58. skoro su Kivisto pa Torčenjuk izjednačili.

Kanada ipak uzima pun plijen i tako zaslužuje slobodan dan.

Aleksandr Torčenjuk (AVT) – 1 gol, 3 udarca, 47,06% osvojenih bulija
Cory Conacher (KAN) – 1 gol, 2 udarca, +1, gol za pobjedu

U sutrašnjem programu Mannheim igra protiv Jokerita u 15:00, a Davos će premijerni nastup imati protiv Avtomobilista u 20:15.