Overview around the vaillant arena during the game between Yekaterinburg and Team Canada at the 89th Spengler Cup ice hockey tournament in Davos, Switzerland, Saturday, December 26, 2015. (EQ Images/Melanie Duchene)

[Spengler Cup] KalPa u trileru prekinula dominaciju Kanade

KalPa iz finskog Kuopia pobjednik je 92. izdanja tradicionalnog novogodišnjeg turnira Spengler Cupa u Davosu. Finci su nakon sjajnih predstava, u trileru finala nakon produžetka i kaznenih udaraca zasluženo svladali dominantnu momčad Kanade, koja je do finala došla sa svim čistim pobjedama. KalPa je slavila nakon čak osam serija kaznenih udaraca, a pobjedu im je donio Jaakko Rissanen.

KalPa je tako prekinula dominaciju momčadi Kanade na ovom natjecanju, koja je osvojila prethodna tri izdanja.

Put do finala

Krenimo redom: kao i svake godine na Spengler Cupu natjecalo se šest momčadi u dvije skupine – Cattini i Torriani. Uz domaćina HC Davos i tradicionalno reprezentaciju Kanade, ove godine pozvani su bili osvajač KalPa, Metallurg iz Magnitogorska (KHL), Ocelari Trinec (Češka) i Thomas Sabo Ice Tigers (DEL).

Skupinu Torriani osvojila je KalPa s 5 bodova, a Magnitogorsk i Trinec morali su u četvrtfinale. U skupini Cattini Kanada je bila prva sa stopostotnim učinkom.

Prvi su kući krenuli hokejaši Magnitogorska nakon poraza od Ice Tigersa, koji su tako dobili priliku za revanš protiv Kanade u polufinalu. Drugo četvrtfinale između Davosa i Trineca završilo je pobjedom domaćina 3:1, koji su išli na noge KalPi.

Kanada je suvereno slavila protiv njemačkog sastava 4:2, dok je KalPa teško izvojevala pobjedu 2:1 protiv Davosa.

KalPa za svoj uspjeh može zahvaliti ponajprije discipliniranoj obrani i sjajnoj igri s igračem manje – naime, u 4 susreta primili su samo tri pogotka (njihov protivnik u finalu primio ih je 7) te su obranili svih 10 situacija s igračem manje. Još jedina ekipa sa stopostotnim penalty killingom bio je Trinec (14 situacija), međutim ukupno su inkasirali 8 pogodaka. Najviše golova primila je ekipa Nürnberga, 14.

U finalu su se tako našli Kanađani i finska KalPa, po svemu prikazanome dvije ekipe koje su to najviše zaslužile i jedina ekipa koja je ovoj Kanadi mogla parirati.

Finale

Krenulo je žestoko – već u 54. sekundi Cory Emmerton zaprijetio je Denisu Godli na vratima KalPe, na odbijanac je naletio Zach Boychuck, međutim rezultat se nije promijenio. Prva trećina bila je većinom u znaku Javorovih Listova, ali bez prevelikog uspjeha: u 12. minuti priliku je imao Daniel Winnik, što je Godla odbio, tri minute kasnije Matt D’Agostini pronalazi kapetana Andrewa Ebbetta, ali slovački vratar i to uspješno čita.

Prve znakove života KalPa je pokazala tek u nastavku, u 25. minuti s plave linije je silovito opalio Ari Gröndahl, kanadski vratar Zach Fucale je to nekako zahvatio, pločica je pala u golmanski prostor gdje je čekao Juuso Könönen, međutim kanadska obrana je odlično odreagirala i zatvorila mu prilaz. Do kraja trećine Kanađani su stiskali, međutim nikako nisu mogli savladati sjajnog Godlu, pa se tako na drugi odmor otišlo bez pogodaka.

U šestoj minuti treće trećine konačno je kapitulirao sjajni Slovak: u brzoj kontri s linije sredine klizališta Adam Cracknell šalje u sredinu dodavanje „s očima“, Torrey Mitchell naletava na taj pak, Godla je nekako palicom nakratko odbio, ali na odbijeni pak dolazi Daniel Winnik i šalje ga u mrežu za 1:0. KalPa do izjednačenja dolazi u 52. minuti kada je zdesna pucao Lasse Lappalainen, Fucale kratko odbio do samog Eeta Luostarinena pred praznim golom, koji s lakoćom izjednačuje.

Uzbuđenja do samog kraja nije nedostajalo, ali pogodaka nije bilo i išlo se u produžetak, a kasnije i na kaznene udarce. Jakko Rissanen u osmoj seriji donio je pobjedu Fincima i veliko slavlje kako igrača, tako i njihovih brojnih napadača.

All Star

Na kraju susreta uslijedila je ceremonija zatvaranja, a odabrala se i All Star momčad turnira:

Vratar: Daniel Manzato (KalPa)
Bekovi: Dante Fabbro (Kanada), Kim Nousiainen (KalPa)
Napadači: Linus Klasen (Davos), Zach Boychuk (Kanada), Leonard Pföderl (Nürnberg).