SP: Vrijeme je za polufinale!

Iz Praga Alan Ilijić: U četvrtak su odigrani četvrtfinalni susreti Svjetskog prvenstva elitne divizije u Pragu i Ostravi. Po dvije reprezentacije morale su za svoje susrete promijeniti gradove – Švicarska i Švedska zaputile su se u Ostravu, dok su Bjelorusi i Finci stigli u Prag.

Svi koji su putovali, tu su svoja putovanja i završili te se mogu vratiti kući.

Prvi polufinalisti postali su Amerikanci, koji su svoje mjesto među četiri na svijetu osvojili preko leđa Švicaraca. Iako su Švicarci poveli u 14. minuti preko Romana Josija, Amerikanci su do kraja okrenuli rezultat u svoju korist i zasluženo slavili.

Na sredini druge trećine Ben Smith i Charlie Coyle donijeli su SAD-u vodstvo, golovi su pali u razmaku jedne minute. Na kraju je pobjedu potvrdio Jake Gardiner. Connor Hellebuyck završio je susret s 21 obranom.

Drugi polufinalisti su Kanađani, koji su se poigrali s Bjelorusima. Bjelorusija je došla u Prag kao četvrtoplasirana u skupini B, tik ispred Slovaka, ali nisu se protiv Kanade lijepo proveli. Konačan rezultat bio je 9:0, a veliku utakmicu odigrao je Brent Burns koji je skupio 4 boda. Tyler Seguin upisao je hattrick, a tri boda još je skupio Ryan O’Reilly. Svi navedeni su prvi napad.

Slijedeći na redu bili su Rusi, u Ostravi su porazili talentiranu Švedsku te se zaputili prema Pragu, gdje će im se za susret protiv Amerikanaca pridružiti i Aleksander Ovječkin. Na putu do pobjede Jevgenij Malkin skupio je tri boda (2+1), a po dva su imali Sergej Mozjakin i Nikolaj Kuljomin. Također, tri boda je skupio i mladi talent Vladimir Tarasenko.

Rusi su u vodstvo došli preko Mozjakina na sredini prve trećine s dva igrača više, povisio je 6 minuta kasnije Širokov. Malkin je 48 sekundi nakon početka druge povision a 3:0, prije nego je John Klingberg smanjio u 32. minuti na powerplayu. Šveđani su se rano u posljednjoj dionici približili, pa čak i izjednačili – Anton Lander i Loui Eriksson su pogađali. No, nedugo nakon Malkin opet pogađa, prije nego Tarasenko pogotkom u praznu mrežu potvrđuje poufinale.

Posljednji susret dana igrao se u Pragu, gdje su se domaćini Česi susreli s Fincima. Bila je tvrda i lijepa utakmica, koja će ipak za sobom vući neke repove. Finski izbornik Jalonen žalio se poslije utakmice na suđenje i tvrdi da su Finci oštećeni i zbog toga poraženi.

O sucima nećemo, ali o Jágru hoćemo. Legenda Jaromír Jágr opet je odigrao fenomenalnu utakmicu i na kraju zasluženo bio proglašen igračem utakmice. Postigao je dva pogotka i dodao asistenciju, isto kao i Jan Kovář, a Jágr je bio uvijek na pravom mjestu, borio se kao lav i na kraju odveo svoju momčad do trijumfa.

Pekka Rinne ovaj put nije uspio sačuvati prazna vrata, već naprotiv inkasirao je pet pogodaka, Česi su slavili identičnim rezultatom kao i Rusi.

Česi su bili osjetno bolja momčad većim dijelom susreta, ali nakon prve trećine na semaforu je stajalo 1:1. Natpucali su Fince 11-3, a ovi su iz ta tri udarca, jednog poslali iza leđa Ondřeju Pavelcu. Jan Kovář doveo je Čehe u vodstvo u 9. minuti, a u 18. je na 1:1 izjednačio Tuomo Ruutu.

Finci su čak i vodili – u 24. minuti precizan je bio Jussi Jokinen. Onda su uslijedila neka isključenja i fenomenalan powerplay Češke, pa su tako iskoristili dvije šanse s igračem više za povratak u vodstvo – strijelci Jágr i Kovář.

Aleksander Barkov izjednačio je u 45. minuti, a onda su Jágr i Vladimír Sobotka potvrdili pobjedu za ogromno slavlje i prolazak među četiri najbolja na svijetu.