SP: Švedska bolja u trileru na otvaranju

Iz Praga Alan Ilijić: Prvi dan u Pragu donio je dvije utakmice s jako puno golova. Kombinirano palo je njih 18, od čega 11 u utakmici domaćina Češke i Švedske u kojoj je nakon 60 minuta na semaforu stajalo nevjerojatnih 5:5.

Česi kao da su bili pod pritiskom domaće publike, pa su Šveđani bolje otvorili susret. Nakon prvih par prilika napokon su i kapitalizirali preko Joela Lundqvista nakon neopisive pogreške u promjeni kod Čeha. Naime Martin Erat je u vlastitoj trećini tražio Onřeja Němca na desnoj strani, ovaj nije smio igrati jer je promjena već napravljena pa je Oliver Ekman-Larsson uzeo pločicu i centrirao je Joelu Lundqvistu na desnu stranu, koji ne propušta iskoristiti poklon.

Staffan Kronwall je udvostručio rezultat četiri minute kasnije, pa je nakon 8 minuta na semaforu stajalo 2:0. Česi su se ipak malo probudili kad je Vladimír Sobotka imao solo šansu, no Jhonas Enroth ostao je hladan.

Kratko nakon toga Jaromír Jágr zabio je svoj 50-ti gol u dresu reprezentacije kad je preusmjerio projektil Jakuba Nakládala s plave u situaciji s igračem više. Nakon toga igralo se gol za gol. Prvo je Victor Rask povisio na 3:1 u 35. minuti, onda je Tomáš Hertl smanjio početkom posljednje dionice. Slavlje u O2 Areni nije trajalo predugo, minutu i pol kasnije Joakim Lindström vraća prednost na 2 gola.

Najveća boljka češke reprezentacije je, sukladno najavama, njihova obrana. Tomu unatoč, powerplay je funkcionirao jako dobro – 2 od 5 s igračem više zvuči jako dobro, ali odlično je kako su Česi stajali u tim situacijama. Jako su pritiskali, napadali sa svih strana i uglavnom držali pločicu u napadu.

Infarktna je bila završnica susreta – Češka je s tri uzastopna pogotka došla do vodstva i na trenutak je izgledalo da su Šveđani na koljenima. David Simon, Roman Červenka i Martin Zaťovič pogađali su Enrothovu mrežu te je dvije minute prije kraja Češka imala prvo vodstvo u susretu. Ipak, tijek ove utakmice nas je naučio da su Šveđani u stanju vrlo brzo kontrirati rezultat. Tako je Mattias Sjögren upisao drugi bod na susretu pogotkom u posljednjoj minuti.

Šok i nevjerica…

U produžetku nije bilo pogodaka, a svaka je reprezentacija imala jednu veliku priliku. Išlo se na raspucavanje. Bolji su bili Šveđani 2:1 – Elias Lindholm i Oliver Ekman-Larsson pogodili su za Skandinavce, Jakub Voráček bio je jedini precizan Čeh.