d9fc17f32b375e9eeed63a6c2d3200a4_L

SP: Rusi na krovu svijeta, Šveđanima bronca

Još jedno Svjetsko prvenstvo došlo je do svoga kraja. U Minsku su danas odigrana posljednja dva susreta, kojima se hokejska sezona u Europi zaključuje, do početaka novih sezona u rujnu.

Švedska – Češka 3-0 (2-0, 0-0, 1-0)

Kakav je osjećaj igrati bolje od protivnika i biti poražen bez postignutog gola u ključnoj utakmici, onoj za medalju, danas će najvjerojatnije najbolje znati Česi. Susretom su više-manje dominirali, ali Šveđani su se bolje snašli, iskoristili svoje šanse i zasluženo na kraju ipak slavili medalju.

Odlično su Česi ušli u susret, pogotovo Roman Červenka koji je odmah u prvih pet minuta imao dva sjajna pokušaja, no spreman je na to bio Anders Nilsson. Červenka je igrao sjajan forecheck, pritiskao protivnika, a u napadu ga je bilo posvuda.

No Šveđani su do vodstva došli već u 5. minuti – nakon bulija u trećini Čeha, iz desnog kuta došlo je dodavanje u sredinu gdje se najbolje snašao Oscar Moller, no zapravo se pločica odbila u vrata češke reprezentacije od palice Petra Zámorskog koji je čuvao švedskog napadača. Pogodak je na kraju pripisan Joakimu Lindstromu koji je poslao pločicu prema sredini.

Češki powerplay, ali i igru općenito, danas je obilježila loša obrana. Previše obrambenih grešaka koštalo ih je na kraju, ali tranzicija ih pati već neko vrijeme. Ondřej Němec mogao je izjednačiti u 11. minuti udarcem s plave, no Šveđani su ga nekako blokirali.

Dvije minute nakon Lindstrom je ponovno izbio sam pred Alexandra Saláka, koji je ostao hladan i palicom obranio udarac u dalji kut. Nakon što u 15. minuti Kolář odapinje sjajan udarac iz bulija koji Nilsson ne može iskontrolirati, a Jágr ga nije pokupio, Simon Hjalmarsson kažnjava Čehe i povisuje vodstvo. Pogreška Michala Vondrke na plavoj dala je Šveđanima priliku u napadu, Mattias Ekholm slijeva pronalazi Simona Hjalmarssona na drugoj strani koji bez problema posprema pločicu iz Saláka.

Česi su danas pogodili i dvije prečke u jako izglednim prilikama. Kao najvažniji detalj druge trećine valja izdvojiti “mrtvu” šansu Jaromíra Jágra koji je odlično ušao u sredinu prema vratima, Zámorský ga je vidio i poslao mu poluvisoki pak, no češki veteran je promašio praktički prazan gol za par centimetara. U 36. minuti Calle Jankrok nije uspio matirati Saláka, niti je u 38. to pošlo za rukom Ekholmu.

U posljednjoj trećini igra se smirila, Šveđani su ušli čvrsto, odigrali izvrsnu obranu, kontrom u 49. minuti rješili pitanje pobjednika – Mikael Backlund se sjurio do Saláka i pogodio za konačnih 3-0.

Češka je tako u dva susreta dvaput poražena istim rezultatom, 3-0, iako su imali više udaraca na gol. Nilsson ih je danas obranio 29, a prema Saláku su išla 24.

Rusija – Finska 5-2 (1-1, 2-1, 2-0)

Fantazija! Rapsodija! Tako bi se mogla opisati igra ruske reprezentacije, koja se neporažena popela na vrh svijeta, i barem na godinu dana u Moskvi će stanovati pehar prvaka svijeta u hokeju na ledu. Nikako se ne može reći nezasluženo, iako se mora priznati, da im je suđenje u nekim trenucima malo išlo na ruku. No ukupno gledajući, suđenje nije bilo dostatno finala.

No, o sucima drugom prilikom. Rusi su od početka pokazali zube, a fantastično je tijekom cijelog susreta funkcionirao njihov powerplay.U prvih deset minuta bilo je jako puno isključenja, trend koji se nastavio tijekom cijelog susreta, a prvi ruski pogodak došao je u situaciji s igračem više. Četiri od pet pogodaka danas bili su iz takvih situacija.

Nakon što nisu iskoristili prvo 4-na-3, pa onda običan powerplay (u 7. minuti Sergej Širokov silovito je pogodio Pekku Rinnea u glavu), u 11. minuti ipak je Širokov došao do pogotka. Danis Zaripov pronašao ga je u lijevom krugu, a ovaj nije puno dvojio i odapeo je snažan udarac u vrata Rinnea.

U 13. minuti Petri Kontiola imao je priliku za izjednačenje, ali pločica je taman ispred gola pogodila Dmitrija Medvjedeva i odbila se izvan okvira. U 18. minuti Olli Palola imao je priliku, no zaustavila ga je prečka.

Ali nije Iiru Pakarinena, koji je tri sekunde prije isteka vremena u prvoj trećini odigrao sjajnu kombinaciju s Jorijem Lehterom na plavoj i s desne strane poslao pločicu Sergeju Bobrovskom kroz noge za 1-1.

Olegs Žnaroks utakmicu je pratio iz svečane lože, ali komunikacijski bio povezan s Harijsom Vitolinsom (Žnaroks je kažnjen zbog poteza prstom preko grla u raspravi sa švedskim pomoćnim trenerom u polufinalu jučer, što je protumačeno kao prijetnja smrću i krajnje nesportski potez).

U drugu trećinu ipak se ušlo malo laganije, obje ekipe bile su opreznije, a Finci su čak došli i do vodstva. U 27. minuti Petri Kontiola poslao je pločicu u sredinu zdesna, Jarkko Immonen je pucao a pločica se od Bobrovskog odbila Olliju Paloli na lijevoj strani koji se snašao i poslao je u mrežu.

Najbolji i najbrži odgovor dali su Rusi, točnije Aleksander Ovječkin – nakon udarca iz sredine, pločica se odbila na desnu bandu gdje Vadim Šipačjov čekao, poslao je nazad u sredinu, a Ovječkin sjajnim bekendom poslao Rinnea ponovno da vadi pločicu iz mreže.

Šansu za novo vodstvo imali su Finci u 34. minuti kada je odlično dodavanje u sredinu propustio Olli Palola, da bi dvije minute kasnije to kaznio Jevgenij Malkin, s dva igrača više. U 37. odličnu šansu imao je Nikolaj Kuljomin, no Rinne je blokirao udarac, a onda je ušao kažnjeni finski igrač, Iiro Pakarinen imao je šansu slijeva, ali nije zahvatio pločicu kako spada.

Utakmica je vrvjela preokretima, no na drugi se odmor otišlo s ruskom prednošću 3-2. Omjer udaraca u tom trenutku bio je 30-15, što pokazuje kako je tekao susret, ali još jednom su Finci imali jako malo udaraca u odnosu na protivnika. Iako su ih ta njihova defanzivna igra i traženje prilika iz kontri doveli do finala, protiv ekipa kao što je ruska se ne može. Bar ne kada oni traže osvetu za Soči (ispadanje u četvrtfinalu od Finske 3-1).

U 44. minuti Danis Zaripov prima dodavanje Sergeja Širokova u desnom krugu i precizno pogađa prije nego se Rinne uspio vratiti na tu stranu i pokriti kut. Dvije minute kasnije Sergej Bobrovskij ponovno se iskazao – prvo je skinuo udarac Pakarinen, pa onda i Lehterin izblizine.

U 56. Fince je dovršio Viktor Tihonov, čiji su pogodak Rusi čekali cijeli susret, bilo bi čudno da najbolji strijelac prvenstva nije zabio u finalu. Kutuzov je odapeo s plave, a Tihonov pred vratarem odbio pločicu u mrežu. Nakon tog pogotka Finci kao da su malo pogubili živce, dobili su pred kraj par isključenja koja su bila rezultat nervoze i očaja, ali Rusima to nikako nije pokvarilo veliko slavlje.