7779d18a61414ff94a179235d0ab0ca4_L

SP: Gotov je prvi krug,ovo su parovi doigravanja

Nakon posljednjeg, bogatog dana odigravanja po skupinama, poznati su svi parovi četvrtine finala Svjetskog prvenstva elitne divizije. Dvije utakmice imale su poseban značaj, Latvija – Švicarska i Češka – Francuska.

Utakmicu s puno pogodaka odigrali su Nijemci i Amerikanci. Prvi nisu uspjeli do četvrtfinala bez obzira na ishod, a potonji su odrađivali posao prije četvrtfinalnih susreta. Završilo je 5-4 za Amerikance koji su se samo učvrstili na drugoj poziciji.

Na američkoj strani Johnny Gaudreau završio je susret sa 4 boda (1+3) te s pravom proglašen najboljim igračem, Jake Gardiner (0+2) i Justin Abdelkader (2+0) imali su po 2 boda.

U drugoj jutarnjoj utakmici Kanađani su tijesno porazili Norvešku 3-2. Pobjednički pogodak zabio je Joel Ward sredinom posljednje trećine s igračem više. Na ledu je ponovno briljirao Jonas Holos, koji je nevjerojatno držao svoj prosjek, čak ga i pretekao pa na ledu proveo više od pola sata – točnije 34:08 minuta.

Slovaci su napokon nekoga pobijedili, danas im je to pošlo za rukom protiv slabašne Danske. Danci su se dvaput vraćali – Slovaci su imali 1-0 i 2-1, no na kraju su Viedensky i Tatar svojim drugim pogotkom donijeli Slovačkoj nedostižnu prednost. Samo 8 sekundi nakon Tatarova posljednjeg pogotka Jesper Jensen smanjio je na konačnih 4-3 za Slovačku.

Patrick Bjorkstrand završio je Prvenstvo porazom, skupio dvije minute isključenja danas i imao samo jedan udarac na gol. Igrao je ponovno u trećoj liniji. Tako mu je konačna statistika – 7 susreta, 1 gol, 3 asista, 4 boda. Uopće nije loše.

Rusija je također odigrala laganu utakmicu, rekli bismo u drugoj brzini, taman dovoljno da poraze domaćina u Minsk Areni. Sergej Plotnjikov i Vadim Šipačjov bili su strijelci za Ruse u drugoj trećini, dok je Vladimir Denisov smanjio na konačnih 2-1 u posljednjoj trećini.

I tako dolazimo do dvije utakmice koje su imale značaja u današnjem programu. Prva je odigrana u Minsk Areni u popodnevnom terminu, a radilo se o Latviji i Švicarskoj.

Latvija – Švicarska 2-3 (0-2, 1-1, 1-0)

Nakon najgoreg starta, sigurno unazad 15 godina, a vjerojatno i dulje – Švicarci se nisu uspjeli oduprijeti i ipak neće igrati u četvrtini finala. Latviji, naprotiv, trebala je današnja pobjeda kako bi otišli u doigravanje, a u tom slučaju bi ispala Finska. Finci će na kraju ipak u četvrtak krenuti u boj prema medaljama.

Kaspars Daugavinš ipak nije dobio disciplinsku kaznu nakon jučerašnje burne reakcije i “otimanja” bodova, iako suđenje na prvenstvu bilo je daleko ispod razine ovakvog natjecanja.

Švicarskoj je bolje krenulo pa su nakon 10 minuta imali 2-0. Prvo je Damien Brunner u 9. zatresao mrežu, a minutu kasnije u strijelce se po prvi put upisao Dominik Schlumpf.

Odmah na početku druge trećine, 27 sekundi nakon početka, Yannick Weber povećao je vodstvo na, pokazat će se, nedostižnih 3-0. Nedugo nakon, već u 22. minuti Koba Jass smanjuje na 3-1na dodavanja Andrisa Dzerinša i Artursa Kulde. U posljednjoj trećini bilo je nešto isključenja, Latvijci su se kockali pa povukli Gudlevskisa – isplatilo se u 58. kad je Zemgus Girgensons proparao Reta Berru i smanjio na 3-2.

Kasnije je Gudlevskis mrežu napuštao dvaput, ali Latvija do egala nije mogla. Reto Berra bio je maestralan s 26 obrana.

Češka – Francuska 5-4 (1-3, 3-0, 0-1 – 1-0)

Češka je Francuze dugo lomila i trebalo im je 63 minute da uspiju u onome u čemu Kanađani nisu – da pobijede hrabru reprezentaciju Francuske. Po prvi put od 1995. Francuska će igrati četvrtfinale, bili su sigurni i prije ove utakmice, ali s Česima su se morali dogovoriti oko protivnika u četvrtak. Pobjednik će biti treći i ići na SAD, poraženi na palicu Rusima – ono što si nitko ne želi priuštiti.

Francuzi su sjajno otvorili te dvama pogocima Juliena Desrosiersa došli do prednosti 2-0 u 7. odnosno 18. minuti. Kako su Francuzi očito majstori za brze pogotke, već u slijedećoj je Laurent Meunier probio Alexandra Saláka treći put za, izgledalo je ogromno vodstvo.

No, veliki preokret pokrenuo je Vladimir Sobotka. U situaciji 4-na-4 u posljednjoj minuti prve dionice prvi je put po pločicu u mrežu poslao Floriana Hardyja.

Jiří Sekáč nastavio je u 25. minuti, Jaromír Jágr izjednačio u 32. (gol priznat nakon gledanja snimke jer je Čeh odbio pak tijelom) da bi na kraju Martin Zaťovič u potpunosti preokrenuo susret i donio Česima vodstvo 4-3.

Antoine Roussel, napadač Dallas Starsa, ipak je odveo susret u produžetak ranim pogotkom u posljednjoj trećini. U produžetku, kao i krajem posljednje trećine Česi su bili u naletu, iako su Francuzi imali svojih bljeskova, pa je tako Jan Kolář u 63. minuti odlučio susret i donio Česima susret s Amerikancima.