Ondřej Němec razmontirao Francuze

Iz Praga Alan Ilijić:

Češka hokejska reprezentacija upisala je drugu pobjedu na Svjetskom prvenstvu u Pragu visokom pobjedom nad Francuskom 5-1. Ondřej Němec upisao je dva pogotka i asistenciju, a Jakub Krejčí dodao je dvije asistencije.

Česi ponovno ulaze odlično u utakmicu i prijete već od samog početka. Nošeni ponovno do vrha ispunjenom O2 Arenom i svojim fanatičnim navijačima kreću oštro i neumoljivo. Već u prve dvije minute bilo je barem 3-4 udarca na vrata Floriana Hardyja, ali nedovoljno preciznih.

Jedinu priliku Francuza na otvaranju zaustavio je Petr Časlava odličnim čitanjem igre u obrani, pa se našao na pravom mjestu i skinuo pločicu francuskom napadaču taman pred udarcem. Nedugo nakon Ondřej Němec pokušava pronaći Jaromíra Jágra iz vlastite trećine, ali velika 68-ica je zamalo prespor.

Za Češku su još opasnije prilike imali Michal Jordán s plave u 12. minuti, Jakub Voráček nije uspio dovršiti “malonogometnu” akciju od tri dodavanja pred vratima dvije minute kasnije, a 4 minute prije kraja okružio je gol, ali se poskliznuo u ključnom trenutku.

Francuzi su jedinu priliku u prvoj trećini imali preko Damiena Fleuryja koji je iskoristio nonšalantnost Davida Simona u obrambenoj trećini, ali iz desnog kruga gađa Ondřeja Pavelca.

Druga trećina bila je sadržajnija od prve, bar u onom najbitnijem segmentu – rezultatu. Tri pogotka su pala, a Česi su se našli u vodstvu 2-1. Već nakon minute i deset sekundi Jiří Novotný vratio je pločicu na plavu liniju odakle je silovito potegnuo Ondřej Němec i prevario Hardyja za ope oduševljenje domaće publike.

Na 2-0 povisio je Vladimír Sobotka na isti način, silovito s plave kroz gužvu. Izgledalo je u tom trenutku da Francuzi polako padaju uslijed velikog naleta Čeha, na kojima je bilo evidentno da ne igraju punim gasom. Ipak, niti dvije minute nakon, Francuzi se vraćaju preko Kevina Hecquefeuillea koji koristi gužvu pred vratima Ondřeja Pavelca.

U posljednjoj trećini Česi riješavaju sve dileme i pitanje pobjednika potpuno nadigravši Francuze rezultatom 3-0. Jaromír Jágr prvo je u 45. minuti skupio odbijanac nakon udarca Jakuba Kovářa i vratio vodstvo na dva razlike. Nakon njega Ondřej Němec postiže svoj drugi pogodak na susretu i ukupno drugi i na turniru četiri minute kasnije. Nakon što Tomáš Hertl nije sam dovršio sjajnu kontru 1-na-1, obkružio je gol i centrirao pločicu za Němca koji iz prve trese mrežu.

“Ne dajem puno golova tijekom sezone, tako da sam si ovo odabrao kao highlight”, kroz smijeh govori Ondřej Němec, najbolji češki pojedinac danas.

Sve je dovršio Roman Červenka pogotkom s igračem više u 55. minuti, da ne bi ispalo da najbolji powerplay turnira nije pogodio s brojčanom prednošću u ovom susretu. Inače, završili su 1/5 na powerplayu, ali igra je ponovno bila očaravajuća. Nisu dozvoljavali Francuzima puno prostora, a igra s Jágrom na centru na powerplayu pokazuje se kao dobitna kombinacija.

“Znali smo što nas čeka, iznenadili su nas Francuzi još prošle godine u Minsku, mislim da je važan gol bio za 3-1, to ih je slomilo”, kazao je nakon Němec.

“Bili smo dobri u napadu, ali opet smo radili greškice zbog kojih se može činiti da su Francuzi, da nismo toliko griješili kaznili bismo ih puno ranije”, nastavio je.

U jednom trenutku u drugoj trećini, Němec je bio zalijepljen na ogradu i dugo nije mogao ustati sam, na kraju su mu pomogli suigrači i liječnik.

“Bio je to klasičan check, samo je izgledalo bolno. Bio sam i umoran i nisam se stigao ustati i promijeniti. Čak bih rekao da sam se u neku ruku na mantinelu nabio i sam.”