Photo by: Bridget Samuels

NHL je krenuo! Gosti briljirali prvi dan

Ludilo je krenulo! Noćas su odigrane prve četiri utakmice u novoj NHL sezoni. Tradicionalni Wednesday night Rivalry donio nam je četiri iznimna susreta u kojem su zanimljivo, sve pobjede odnijele gostujuće momčadi.

Maple Leafs – Canadiens 1:3

Otvaranje sezone odigralo se u Torontu gdje su Maple Leafsi ugostili ljute rivale iz Montreala. Canadiensi su prvi došli do vodstva već nakon tri minute igre kada je Subban dodao do Paciorettryja, a ovaj potegnuo, pogodio Berniera u desno rame, ali pak je ipak ušao u gol za vodstvo gostiju. Leafsi su nakon samo 19 sekundi igre u drugom periodu došli do izjednačenja sa igračem više kada je pak pogodio van Riemsdyka ispred gola i prevario Pricea. Rezultat se nije mijenjao do 52. minute susreta kada je Galčenjuk jedan odbijanac pospremio iza Berniera za novo vodstvo Montreala. Točku na “i” stavio je svojim drugim pogotkom Pacioretty pospremivši pak u praznu mrežu tridesetak sekundi prije kraja susreta. Mike Babcock nije uspio u svojoj prvoj utakmici na klupi Toronta doći do pobjede, ali on i njegovi suradnici su ušli u povijest kao prvi koji su osporili sudačku odluku. Petry je zabio gol za 1:2, ali nakon pregledane snimke ustanovljeno je da je Plekanec napravio prekršaj na Bernieru, te gol nije priznat.

Blackhawks – Rangers 2:3

Rangersi su pokvarili slavlje u “Vjetrovitom gradu” pobjedivši domaćina rezultatom 2:3. Prije početka utakmice održana je svečanost na kojoj su predstavljeni igrači i stručni stožer Blackhawksa za novu sezonu, a potom je podignut “banner” koji označava šesti Stanley Cup u povijesti franšize iz Chicaga. Međutim nakon podbacivanja paka više razloga za slavlje imali su gosti i posebno mladi Lindberg koji je postigao svoj prvi NHL pogodak nakon izrađene akcije Rangersa u kojoj je ispala obrana Chicaga, a Crawford bio nemoćan. Da i Chicago ima odlične mlade igrače uvjerili smo se u 15. minuti susreta kada je Panjarin kojega znamo iz KHL-a u svom prvom nastupu za ‘Hawkse postigao prvi pogodak. Kane mu je servirao pak u slot, te je Lundqvist jednostavno bio nemoćan. Ipak su Rangersi otišli na predah sa prednošću od 3:1, jer je Klein sa bulija one timer udarcem pospremio pak iza vratara domaćih, a nakon njega u posljednoj minuti trećine Derek Stepan je iskoristio smušenost u obrani Chicaga i gurnuo pak u praznu mrežu. Nadu domaćima ranim pogotkom u drugoj trećini dao je Teravainen, ali na kraju je ipak ostalo 2:3. Iako je Kane zabio minutu prije kraja susreta suci su nakon pregledavanja snimke poništili gol, te su prvaci pretrpjeli prvi poraz u sezoni.

Flames – Canucks 1:5

Na otvaranju sezone težak poraz doživjeli su Flamesi, koji su prošle sezone bili jedno od najugodnijih iznenađenja. Vancouver je došao do vodstva preko Hansena koji je ostao sam uz ogradu nakon što su se linije domaćih mijenjale. Do kraja prve trećine gosti su podebljali svoje vodstvo kada je Ramo obranio udarac Daniela Sedina, ali na njegovu nesreću pločica se odbila do Suttera koji ju je u maniri bejzbolaša spremio u mrežu. U drugoj su trećini domaći dečki uspjeli smanjiti rezultat preko Hudlera nakon što Sbisa nije uspio izbaciti pak iz trećine te su se stvari za Canuckse zakomplicirale. Međutim Daniel Sedin nakon asistencije upisuje se i na listu strijelaca. Hamhuis je uputio mekani pak prema golu, a Sedin je samo podmetnuo palicu i prevario vratara te gosti na drugi predah odlaze ponovno s dva gola prednosti. Sredinom posljednje dionice Burrows je unio pak u zonu Flamesa i pokušao ga dodati na drugu stativu za Hansena, međutim bek domaćih – Wideman je u želji da presječe dodavanje pospremio pak iza svoga golmana za 1:4. Ne bi susret bio potpun da se i drugi brat Sedin nije upisao u strijelce. Sutter je iza gola dodao za Henrika, a on je bio sam na vratnici te nije imao većih problema ugurati u peti pak iza vratara Flamesa.

Kings – Sharks 1:5

I susret rivala u Staples Centru završio je identičnim rezultatom. Ipak ovdje je do vodstva prvo došla domaća momčad. Brown se okrenuo na plavoj liniji u pucao prema Jonesovu golu, a pak je pogodio Shorea i prevario vratara gostiju, te je semafor pokazivao 1:0. Međutim do kraja prve trećine Sharksi su preokrenuli rezultat i na odmor otišli s prednošću od 1:2. Martin je dodao Thorntonu a on i Donskoi su išli prema Quicku, te vratar Kingsa nije imao šanse protiv odmjerenog udarca veterana Thorntona. A potpuni preokret uslijedio je na powerplayu. Burns je opalio prema golu, a ispred gola našao se Pavelski, skrenuo pak i pogodio za 1:2. U drugoj trećini uslijedila su još dva pogotka  gostiju. Prvo je Burns primio pak na plavoj liniji, povukao ga malo i snažnim udarcem poslao iza Quicka. Drugi gol u drugom periodu došao je na powerplayu. Vlasic je pucao sa plave linije, a pred golom se najbolje snašao Hertl te pospremio pak u mrežu. Posljednji gol na susretu, a prvi u NHL karijeri djelo je mladoga Joonasa Donskoia.

Prvoga dana NHL nam je u četiri zanimljiva susreta najavio sjajnu sezonu koja nas očekuje. Vidjeli smo čak 3 mlada igrača kako postižu svoje prve pogotke u NHL karijeri. Ima li bolje najave da i dalje pratimo najbolju ligu svijeta?