Photo Davor Sajko/khl.hr

Neki novi klinci

Počeo je show! Počela je sedma sezona druge najjače svjetske hokejske lige, počeo je KHL! Nakon jučerašnjeg svečanog otvaranja i magnitogorskog masakra hokejskom palicom, danas je došao red da dio društva započne svoje natjecanje za ovu sezonu. Uz to, imali smo i dva debija.

Jučer je Dinamo Moskva jako teško stradao kod aktualnog prvaka. Nakon početnog vodstva gostiju pogotkom Filipa Nováka, koji je izazvao kontroverze u ruskim hokejskim krugovima, jer se pločica u mrežu odbila od klizaljke, naljutio se Sergej Mozjakin te hattrickom pokazao zašto je jedan od najboljih, ako ne i najbolji, napadač Lige. Dodao je i asistenciju, a Dinamo se u Moskvu vraća visokim porazom 6:1. Sjajan način da prvak otvori sezonu.

SKA – Lokomotiv

Samo sedam sekundi bilo je dostatno hokejašima SKA da dođu do prednosti. Jimmie Ericsson pokupio je odbijeni puk od Curtisa Sanforda i pospremio ga u mrežu za 1:0. Na 2:0 povisio je Jurij Aleksandrov u 4. minuti s igračem više. Ipak, do kraja prve trećine Kiril Kapustin i Geoff Platt potrudili su se da SKA nema prednost na početku druge trećine.

SKA je bolje otvorio drugi dio, Patrick Thoresen je na samom početku imao priliku dovesti svoju ekipu u novo vodstvo. Uspio je to Jevgenij Dadonov u 27. minuti nakon gužve pred Sanfordom.

Minutu nakon Martin Thornberg ponovno vraća susret u egal dok je Semenov izdržavao dvominutnu kaznu. Uslijedila su dva isključenja Peterburžana, Kalinin je imao veliku šansu pred golom, a onda je u 37. Ilja Kovaljčuk sjajnim solo prodorom i udarcem iz desnog kruga vratio vodstvo.

5 sekundi prije kraja dodao je drugi pogodak.

Jokerit – Dinamo Minsk

Bivši Medvjedi dominiralu su danas na otvaranju sezone za još jednog novaka u Ligi – helsinški Jokerit. Početno vodstvo Finaca anulirao je Jonathan Cheechoo u 8. minuti (Ellison, Vesce). U 34. minuti Jokerit ponovno vodi, Charles Linglet se s tim ne bi složio pa minutu kasnije vraća egal.

Nakon toga uslijedilo je 4 gola u samo 4 minute – dvaput Cheechoo za Dinamo, te Petr Koukal i Steve Moses za Jokerit. U produžetku, s igračem više, Matt Ellison donosi pobjedu Bjelorusima.

Ledovima KHL-a

U ostalim susretima, iznenađenje je ujutro pripremio Amur. Nakon dva prošlogodišnja poraza, prvi put u povijesti su pobijedili Admiral, u golijadi 5:4. U susretu punom preokreta bolje se snašao domaćin te na kraju zasluženo slavio – pobjednički pogodak djelo je Ruslana Baškirova. U ovom susretu debitirao je Antonín Jerábek, jedan od najboljih čeških sudaca, koji od ove sezone sudi KHL.

Golijadu smo vidjeli i u Astani, Baris je u triler završnici ipak slavio nad Salavatom 5:4, pogodak za pobjedu Nigel Dawes je zabio u posljednjoj sekundi susreta, svoj četvrti pogodak na tom susretu. Baris je nakon prvih dvadeset minuta vodio 3:0, nakon dvije trećine gubio je 4:3 uz hattrick Anttija Pihlströma, ali na kraju ipak uzeo sve bodove.

Lada je također debitirala danas u Toljatiju – porazom. Peter Podhradsky doveo je povratnike u KHL u vodstvo, ali to je bilo otprilike to. Jugra im je poželjela dobrodošlicu i lijep povratak među velike dečke, te napušta Toljati s pobjedom 5:2.