SKA St. Petersburg - KHL Medveščak Zagreb, 29.9.2014., Dom sportova (Krume Ivanovski/KHL.hr)

Medveščak: Život da i život uzme

Medveščak izgubio u St. Peterburgu, al’ Ilija i dalje nije dal’ gajbu

Medveščak je ove sezone već pošteno bio namučio CSKA iz Moskve kada ih je u Domu spportova nakon produžetaka porazio sa 1:0. Tri mjeseca kasnije, Medveščak je u St. Peterburgu gostovao kod aktualnog prvaka te njima također zadao muke. No, Medveščak je protiv SKA ipak ostao bez bodova…

Pucali si u koljena

Suđenje u KHL-u je kroz posljednjih nekoliko utakmica postalo senzibilnije, to se lako da primjetiti. Logično je onda da će biti i više kaznenih minuta te situacija s igračem više, odnosno manje za Medveščak.No, zagrebačkom klubu to previše nije išlo u korist – kaznama su si sami pucali u koljena. Utakmicu protiv Spartaka prošlog petka su izgubili upravo zbog tog što su primili gol s dva igrača manje.U St. Peterburgu su izgubili jer su se, nakon što su u dva navrata u zadnjoj trećini ulovili vodstvo, u zadnjih pet minuta našli s igračem manje. SKA je iznimno vješta i talentirana momčad te su ponovo pronašli put do vodstva, ovog puta bez da Medvjedi izjednače.

Photo by Andrea Rastowsky

Kad se podvuče crte, zaslužili smo nešto više danas, no znali smo da u natjecanju vještina nećemo odnijeti pobjedu iz St. Peterburga” iskreno će nakon susreta glavni strateg Medveščaka, Gordie Dwyer.Prilike koje su stvarali s igračem više su tipičan primjer toga i njihova individualna vještina je presudila utakmicu.”

Domaćini su kroz drugu dionicu utakmice izgradili vodstvo od 2:0, a takvo vodstvo je “najopasnije” u hokeju. Zašto? Jer je prošlost pokazala da momčadi koje imaju vodstvo od dva gola uvijek pronađu način da ga prokockaju. Na sreću Medvjeda, tako je i bilo u Petrogradu. Andreas Jamtin je dvije minute od početka zadnje trećine minimalizirao vodstvo na 2:1, a Gilbert Brule je manje od dvije minute kasnije vratio utakmicu u egal.

Domaćinima je vodstvo vratio prošlosezonjski KHL rekorder koji se nije uspio iskazati u Sjevernoj Americi, Steve Moses. Doduše, nije ni to predugo trajalo. Još jedan povratnik iz Sjeverne Amerike, ovog puta više prognanik nego “nesretan slučaj”, Slava Vojnov dobiva dvije minute kazne. S 8:27 minuta preostalih u zadnoj trećini Tomaš Mertl ponovo izjednačuje ogled za Medveščak.

Thomas Krauskopf

No, onda Alexandre Bolduc zarađije dvije minute po treći put u utakmici, ali ovdje i “najgluplji”. Steve Moses s igračem više zabija za 4:3 SKA. Za igrati je ostalo nešto manje od tri minute, no Medvjedi su ostali na samo tri gola u Petrogradu, dok su domaćini pogotkom u praznu mrežu zaključili večer sa 5:3.

Nemam što zamjeriti dečkima, momčad je pokazala veliko zalaganje i bili smo spremni igrati”  rekao je Dwyer. “Naš povratak u posljednjoj trećini je bio pravi pokazatelj karaktera ove momčadi, no nažalost, opet smo ostali prekratki.” Identičnog mišljenja je bio i branič Mark Katic “Ponovno smo za taj mali korak ostali prekratki. Odigrali smo odličnu zadnju trećinu i dvaput izjednačili manjak protiv SKA. To svakako nešto znači i dobro je za naš moral. Možemo igrati sa svakime i taj zalet iz zadnjih 20 minuta moramo zadržati u idućem susretu sa Spartakom.”

Ilija i dalje nije dal’ gajbu

Slovan je sa 4:0 pobijedio Spartak što je dobro za Medvjede jer ostaje razmak nad Spartakom, ali jednako tako i loše jer Slovan sve više razgrađuje svoj razmak nad Medveščakom.S vedre strane, nakon svog zadnjeg susreta sa Medveščakom ove sezone, usprkos tri asistencije, Ilja Kovaljčuk, kolokvijalno poznat kao Ilija i dalje nije dal gajbu.

ST. PETERBURG – Ledena palača
Gledatelja: 11.000. Suci: Olenin, Soin, Mikhel, Strelcov.
STRIJELCI:
MEDVEŠČAK: Taylor, Krošelj – Mantyla, Gysbers, Smolenak, Mertl, Genoway – Jurčina, Katic, Saarinen, Brule, Bjorkstrand – Deutsch, Larkin, Giliati, Bolduc, Hedberg – Arkalov, Perkovich, Jamtin, Glumac. TRENER: Gordie Dwyer.
SKA: Ežov, Koskinen – Vojnov, Jakovljev, Kadejkin, Bučnevič, Kovaljčuk – Kafizulin, Kudejkin, Koskiranta, Lindstrom, Moses – Kalinin, Čudinov, Širokov, Kabulkov, Ketov – Zubarev, Rikov, Ponikarovski, Dergačjov, Barabanov. TRENER: Sergej Zubov.
ISKLJUČENJA: Medveščak 20 minuta (Larkin 2, Katic 2, Giliati 2, Brule 2, Hedberg 2, Bolduc 6, Mertl 2), SKA 14 minuta (Ežov 2, Kafizulin 2, Vojnov 2, Širokov 2, Kablukov 2, Ketov 2, Bučnevič 2)UDARCI NA GOL: Medveščak 27 (11+10+6), SKA 33 (6+16+11)