Photo by Krume Ivanovski / KHL.hr

Medveščak odličnom izvedbom srušio Dinamo u Rigi sa 5:2

Trpanje

Napeta utakmica, bez puno prostora, bez previše prilika. Dvije momčadi koje se rukama i nogama bore za playoff. Utakmica u kojoj je vladala playoff atmosfera. Tako je bio najavljen susret zagrebačkog Medveščaka s Dinamom u Rigi, tako je uistinu i bilo u Rigi. No, u tom smanjenom prostoru, Medveščak je i dalje pronašao način da odigra i više nego dobru utakmicu te da kapitalizira na svojim prilikama. Svoju lekciju su u ponedjeljak protiv Jokerita Medvjedi očito naučili. Dok su protiv momčadi iz Helsinkija spustili nogu s gasa te na početku druge trećine primili dva brza gola, prokockali vodstvo, ali i pobjedu, protiv Rige su se držali jednog, konzistentnog tempa.

Kroz sve tri trećine su imali više udarca na gol, nakon 60 minuta više udarca na tijelo te blokiranih šuteva. Ako se jednom rječju treba opisati Medveščakov performans protiv Rige, riječ bi bila predanost. Medveščak se, doduše, drugu uzastopnu utakmicu mučio s kaznenim minutama. Protiv Jokerita su ih sakupili 20, ergo poklonivši Jokeritu devet prilika s igračem više – sedam 5-na-4 te dvije 5-na-3. Preostale dvije minute su išle i Medveščaku i Jokeritu, pa je bilo 4-na-4.

Jokerit je s igračem više zabio dva puta. No, protiv Rige su igrači Medveščaka znatno više vremena provodili na klupi za kažnjene. Ukupno je u zapisniku pisalo 49 minuta, od kojih je samo 25 zaradio Saarinen disciplinskom kaznom utakmice te Giliati 10 običnom disciplinskom kaznom. Penalty kill Medvjeda je, doduše, protiv Rige ostvario stopostotni učinak. Osim što je kolektiv u Rigi ostavio odličan, predan dojam, individualno su se brojni igrači također iskazali.

Danny Taylor je obranio 30 od 32 (93.75%) udarca na njegov gol, od kojih su neke bile uistinu spektakularne. Radek Smolenak je nakon skoro dva mjeseca bez boda nastavio dobru formu započetu u ponedjeljak te je sada u dvije uzastopne utakmice poslao sedam udaraca na gol, a pored asistencije protiv Jokerita je u Rigi dodao još jednu asistenciju, kao i gol.Drugi Čeh Medvjeda, Tomas Mertl, odigrao je još jednu sada već standardno dobru “all-round” utakmicu te upisao tri asistencije, a drugi T(h)omas Medvjeda, Thomas Larkin, prekrasno je preusmjerio Mertlovo dodavanje za svoj prvi gol u dresu Medvjeda, ali i KHL-u.

Sva sreća da je Medvjede u Rigi bodrila i poveća skupina navijača koja se nakon utakmice s Jokeritom sjela u bus i uputila ka Rigi. Nakon svakog gola gostiju se Arenom Riga čuo “Serbus dragi Zagreb moj”, a nakon petog gola “trpanje”.

TRI ZVIJEZDE UTAKMICE

1. Tomas Mertl (KHL Medveščak) – Tri asistencije, tri udarca na gol,
2. Radek Smolenak (KHL Medveščak) – Jedan gol, jedna asistencija, sedam udarca na gol
3. Gilbert Brule (KHL Medveščak) – Jedan gol, pet udarca na gol

DINAMO RIGA 2
MEDVEŠČAK 5
(0:1, 0:1, 2:3)
RIGA – Arena Riga
Gledatelja: 6.000. Suci: Sidorenko, Ravodin, Palej, Raming.
STRIJELCI: 0:1 Giliati (Hedberg, 17), 0:2 Larkin (Mertl, Katic, 31), 1:2 Meija (Sotnieks, 43), 1:3 Mantyla (Mertl, Hedberg, 48), 1:4 Brule (Smolenak, 53), 1:5 Smolenak (Genoway, Mertl, 54), 2:5 Toluzakov (57)
MEDVEŠČAK: Taylor, Krošelj – Morrisonn, Parlett, Smolenak, Mertl, Genoway – Mantyla, Gysbers, Saarinen, Brule, Bjorkstrand – Katic, Jurčina, Giliati, Bolduc, Hedberg – Deutsch, Larkin, Jamtin, Glumac. TRENER: Gordie Dwyer.
DINAMO RIGA: Eriksson, Sedlacek, – Redlihs K, Sotnieks, Skvorcovs, Sestito, Meija – Galvins, Seigo, Indrasis, Pavlovs, Toluzakov – Jass, Cibulskis, Darzins, Redlihs M, Berzins – Zabis, Bicevskis, Kulda, Indrasis. TRENER: Kari Heikkila.
ISKLJUČENJA: Medveščak 49 minuta (Mantyla 2, Genoway 2, Giliati 10, Brule 4, Saarinen 25, Mertl 4, Parlett 2), Riga 8 minuta (Eriksson 2, Pavlovs 2)UDARCI NA GOL: Medveščak 32 (14+10+8), Riga 26 (9+7+10)