P. Bjorkstrand and T. Mantyla celebrate a goal while A. Radulov glooms. 1:0 Medveščak vs CSKA, photo by Krume Ivanovski

Medveščak: Finski finiš

Pobjedom od 4:1 nad Spartakom je Medveščak zaključio kratku turneju

Ponedjeljak rijetko kome dobro sjedne, a Medveščak je prije tri dana u St. Peterburgu doslovno u zadnjim minutama prokockao utakmicu, kao i pobjedu. No, sinoć su stvari bolje izgledale. Ustvari, puno bolje. Medvjedi su Spartaku sa 4:1 uzeli skalp te napravili veliki korak u borbi za osmo mjesto.

Osim Spartaka, Medveščaku su konkurenti za to čuveno osmo mjesto Dinamo iz Minska te Slovan iz Bratislave. No, oni su sinoć igrali u korist Medveščaka. SKA je sa 3:2 nakon 60 minuta uspio oduprijeti otporu Slovana, dok je Minsk sa 5:1 “pokupio batine” u Magnitogorsku. Zagrebački klub se tako nalazi na 9. poziciji Zapada, s dva boda manje od Slovana, ali tri više od Minska i sedam više od Spartaka. Slovan, doduše, ima dvije utakmice manje, dok Minsk i Spartak imaju po četiri utakmice manje. U svakom slučaju, Medvjedi su si sada stvorili nešto malo prostora za predah prije utakmice u nedjelju protiv Dinama iz Moskve u Zagrebu, što će Medveščaku biti posljednja domaća utakmica regularne sezone.

Bila je zahtjevna utakmica, ali sve je uvijek lakše i ljepše nakon pobjede” rekao je nakon utakmice mladi Šveđanin Adam Deutsch, kojemu se u posljednje vrijeme zasluženo postepeno povećava minutaža na ledu. “Ova pobjeda nam puno znači i daje nam još malo samopouzdanja koje će nam itekako trebati u borbi za doigravanje. S Tim stavom ćemo u subotu dočekati Dinamo.”

No, nisu Šveđani predvodili borbu protiv Spartaka, već Finci. Nakon što su domaćini odmah na početku druge dionice utakmicu vratili u egal, Tuukka Mantyla i Jesse Saarinen su preuzeli borbu u svoje ruke. S igračem više je Mantyla vratio vodstvo u posjed Medveščaka, a samo 19 sekundi kasnije je Saarinen povisio na 3:1. Zagrepčani, doduše, nisu spuštali nogu s gasa. Nekoliko minuta kasnije je Spartakovac Casey Wellman zaradio dvije minute kazne, a svojim drugim golom večeri s igračem više je Tuukka Mantyla u 28. minuti zatresao mrežu domaćina za 4:1.

Uz važan početak, prijelaz kroz neutralnu zonu je isto tako nešto na čemu smo držali fokus” rekao je trener Medveščaka, Gordie Dwyer. “Večeras smo imali puno brži protok paka i stvarali smo prilike, što se na kraju i isplatilo.”

Medvjedi su se tako osvetili Spartaku za poraz od 2:1 u Domu sportova prošlog tjedna u petak. “Jaki start, koji smo danas imali bio je jedan od zadanih ciljeva kada smo pričali o utakmici” dodao je Dwyer. “I dobar je osjećaj vratiti milo za drago. Prije par dana smo izgubili na domaćem ledu. Bila je to velika utakmica i jako mi je drago što je moja momčad odgovorila na pravi način. Večeras smo bili bolja momčad i ovo su važna tri boda.”

Za kraj, mora se spomenuti jedna negativna činjenica. Naime, “navijači” Spartaka su nakon utakmice prema tamnoputom napadaču Medvjeda Edwinu Hedbergu bacali banane na led. Vjerojatno prvi put da se to desilo u hokeju. Medveščak se u Zagreb vraća tek sutra, a dan predaha u Moskvi će savršeno doći prije susreta u subotu s još jednim klubom iz Moskve, Dinamom. Borba za doigravanje se nastavlja, a pobjedom protiv Spartaka je Medveščak napravio veliki iskorak.

TRI ZVIJEZDE UTAKMICE
1. Tuukka Mantyla (Medveščak) – Dva gola, četiri udarca na gol, 24:53 minuta

2. Milan Jurčina (Medveščak) – Dvije asistencije, dva udarca na gol, 22:29 minuta

3. Radek Smolenak (Medveščak) – Dvije asistencije, dva udarca na gol

SPARTAK MOSKVA 1
MEDVEŠČAK 4
(0:1, 1:3, 0:0)
MOSKVA – Sokolniki arena
Gledatelja: 4.200. Suci: Dejev, Belov, Ponamarenko, Šalagin.
STRIJELCI: 0:1 Glumac (Jurčina, 3), 1:1 Radil (Glazačev, 21), 1:2 Mantyla (Smolenak, 24, PP), 1:3 Saarinen (Jurčina, Giliati, 24), 1:4 Mantyla (Smolenak, Genoway, 29, PP)

MEDVEŠČAK: Taylor, Krošelj – Mantyla, Parlett, Smolenak, Mertl, Genoway – Larkin, Katic, Hedberg, Brule, Bjorkstrand – Deutsch, Jurčina, Giliati, Bolduc, Saarinen – Arkalov, Perkovich, Jamtin, Glumac. TRENER: Gordie Dwyer.
Spartak: Ivannikov, Engren – Valentenko, Kirilov, Bodrov, Radulov, Levicki – Diblenko, Gilroy, Voronin, Šafigulin, Li – Jermakov, Korobov, Wellman, Leščenko, Šmeljov – Sorokin, Mereskin, Glazačev, Radil. TRENER: German Titov.

ISKLJUČENJA: Medveščak 16 minuta (Larkin 2, Parlett 4, Hedberg 4, Bolduc 2, Arkalov 2), Spartak 42 minuta (Korobov 16, Wellman 2, Voronin 22, Šafigulin 2)UDARCI NA GOL: Medveščak 30 (12+12+6), Spartak 27 (7+12+8)