7bc8cb8699a452430e95a37b47c70175_L

Latvija do pobjede nad SAD-om, Švedska teško protiv Francuske

Samo je odigrano četiri utakmice u četvrtak u Minsku, ali pritom je palo i 23 gola. Donosimo vam pregled sedmog dana SP-a u Minsku.

SAD – Latvija 5:6 (1:2, 2:1, 2:3)

U pravoj fešti golova u Minsk Areni deblji kraj izvukli su Amerikanci. Iako su se solidno držali, čak dvaput vraćali i došli na rub izjednačenja na kraju, ipak su Latvijci izdržali i odnijeli nova tri boda.

Nakon prve trećine u vodstvu su bili Latvijci, a sve bitno odigralo se u posljednjih pet minuta. Gints Meija je u 16. minuti donio Latviji vodstvo, Craig Smith je poravnao u 17., da bi ipak Mikelis Redlihs donio prednost Latviji pred prvi odmor.

Latvijci su povisili na 3:1 sredinom preko Aleksandrsa Niživijsa u situaciji s igračem više. Latvijci su imali 5-na-3 kada je Vince Trocheck odrađivao kaznu za držanje, a kratko nakon je i Dan Dekeyser bio isključen za udarac u glavu i vrat, što mu je donijelo i desetominutnu disciplinsku kaznu.

Zatim su i Latvijci zaredali dva isključenja, a obadva zaredom iskoristili su Amerikanci. Prvo je Brock Nelson smanjio, a onda Tyler Johnson i izjednačio tako da je na pola utakmice rezultat bio 3:3. Inače, američko izjednačenje u prvoj trećini došlo je nakon minute, a u drugoj nakon 50 sekundi.

Zatim se u posljednjoj trećini krenulo igrati gol za golom, dok Latvija s dva pogotka u razmaku od 3 minute nije odmakla na novu prednost dva gola, nedostižnu za reprezentaciju Sjedinjenih Država. Prvo je Kaspars Daugavinš donio novo vodstvo izvrsnim potezom uzevši pak pred svojim golom, prošavši sve do protivničke trećine i matiravši Tima Thomasa.

Seth Jones je izjednačio nakon dvije minute, a onda su Zemgus Girgensons i Herberts Vasiljevs riješili pitanje pobjednika u 55., odnosno 58. minuti. Do kraja je jedino Brock Nelson u 59. smanjio na 6:5.

Kanada – Danska 6:1 (1:1, 1:0, 4:0)

Još jednu utakmicu s puno golova vidjeli smo u isto vrijeme u Areni Čižovka. Kanada je pregazila Dansku, iako su ih slomili tek u posljednjoj trećini.

Nakon prve trećine bilo je neriješeno, 1:1. Kanađani su u vodstvo došli već u 6. minuti preko Codyja Hodgsona, da bi Nicklas Jensen izjednačio pet minuta kasnije.

U drugoj trećini Danci su se hrabro branili, o čemu svjedoči i omjer udaraca u tom periodu igre. Naime, Kanađani su ih uputili 20, a Danci samo 8. Pa ipak, jedan je ušao i tako je Hodgson proslavio drugi pogodak na susretu.

U posljednoj trećini Kanađani su prvo u 42. minuti povećali vodstvo na 3:1 preko Matta Reada, isti igrač zabio je i dvije minute kasnije s igračem manje, Jonathan Huberdeau je još jednom polio Dance hladnim tušem u 49. minuti da bi Cody Hodgson hattrickom završio susret, na polovici posljednje dionice. Izbornik Danske do kraja utakmice ostao je vjeran svom prvom vrataru Patricku Galbraithu.

Patrick Bjorkstrand ponovo je igrao u četvrtoj postavi Danaca, ali i dobio jako solidno vrijeme na ledu. Sveukupno uputio šest udaraca na vrata, bio na ledu -1 i ostao bez bodovnog učinka.

Finska – Bjelorusija 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

U večernjem terminu u Minsk Areni, domaćini Prvenstva Bjelorusi odigrali su protiv Finske. Utakmici je nazočio i predsjednik zemlje domaćina Aleksandr Lukašenko, no izabranici Glena Henlona nisu ga počastili pobjedom.

Utakmicu su na neki način obilježila isključenja, bilo ih je dosta, ali specijalni timovi nisu igrali pretjerano dobro. Isto tako, igra je bila jako oprezna i defenzivna, pa je tako ukupno na utakmici upućeno 30 udaraca, po 15 sa svake strane.

Sve je prošlo, barem što se golova tiče u znaku Petrija Kontiole. Prvo je u 17. minute doveo Fince u vodstvo, a pritom je i Pekka Rinne s vratiju zaradio asistenciju. Pogodak je bio jako sličan Daugavinševom, sve je praktički bilo isto samo što je Kontiola došao malo bliže, skroz na rub slota i od tamo odapeo.

U 60. minuti, točnije 16 sekundi prije kraja u praznu je mrežu pospremio drugu pločicu i osigurao pobjedu svojoj reprezentaciji.

Švedska – Francuska 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)

Favorizirani Šveđani muku su mučili s Francuzima. Doduše, Francuzi su skalp otkidali mnogim favoriziranim momčadima na ovom SP-u (Kanada, Slovačka, na prošlom Prvenstvu Rusija), tako da su pokazali zube i pokazali kako s njima nema šale.

Na vrata Francuske je ovaj put stao Florian Hardy, a zamjena mu je bio Ronan Quemener, tako da Cristobal Huet, koji je bio na vratima sve do sada, nije bio ni prisutan na klupi.

Sredinom druge trećine švedski su igrači osigurali pobjedu “blitzkriegom” u 36. minuti. U razmaku od 17 sekundi dvaput su tresli francusku mrežu, prvo Joel Lundqvist, pa nakon njega Oskar Moller.

Početkom posljednje trećine Stephane da Costa, najbolji strijelac reprezentacije na ovom turniru, smanjio je na 2:1, no to je bilo to. Tako je Švedska odnijela još jednu pobjedu, a Francuzi mogu biti zadovoljni svim svojim igrama na turniru, pa tako i ovom utakmicom. Iznenadili su baš svakoga.