Connor Mah/flickr.com

Konferencijska polufinala: još dva mjesta na Istoku

U sve tri noćašnje utakmice momčadi koje su bile na korak do polufinala, taj su korak i učinile i tako smo bogatiji za još tri polufinalista. Drugi krug Zapadne konferencije je kompletiran, a već večeras možda dobijemo i sve polufinaliste na istoku Lige.

Minnesota Wild – St. Louis Blues (3:4 OT); 1-4

Na domaćem ledu Blues nije uspio “pomesti” seriju pa su novu priliku za prolazak dobili noćas na ledu u Minnesoti. Tarasenko si je klizaljkom gurnuo pak na palicu pred golom Dubnyka i zabio za 0:1 u osmoj minuti igre. Tarasenku je to bio prvi pogodak u doigravanju ove sezone. Na polovici prve trećine Steen je svojim pogotkom podebljao prednost gostiju, a do odlaska na odmor Suter je powerplay pogotkom smanjio prednost gostiju na 1:2.
Drugi period nam nije donio niti jedan pogodak, ali bilo je pregršt prilika i sjajnih reakcija vrata. Ali osim toga vidjeli smo i jedan težak udarac kada je Eric Staal završio glavom u bandi iza gola. Naime, napadač Wilda se zapetljao sa golmanom Allenom i jednostvno nije se mogao zaustaviti te je snažno glavom i vratom udario u bandu, i uz pomoć suigrača otklizao sa leda te otišao u svlačionicu.
Sa ili bez Staala igra se morala nastaviti. A da bi stvar za domaće izgledala još lošije pobrinuo se Stastny koji je nakon osam minuta igre na isteku powerplaya za goste uspio pak ugurati u gol za velikih 1:3. Međutim i domaći su dečki ubacili u brzinu više te su nakon samo minutu uspjeli postići pogodak, ali nakon pregledavanja snimke suci su ipak odlučili da će ga poništiti. No, ipak su malo prebacili momentum na svoju stranu i Koivu je iskoristio powerplay devet minuta prije kraja i smanjio prednost na 2:3, a pet minuta prije kraja na opće oduševljenje svih prisutnih Zucker je prevario Allena i izborio produžetak za Wild.
Iako se sa dva pogotka u zadnjih deset minuta treće dionice momentum definitivno prebacio na stranu domaćih produžetak je nešto drugo, a to nam je demonstrirao Paajarvi koji je postigao svoj prvi pogodak u doigravanju ove sezone i moramo reći nije mogao naći bolji trenutak za to jer tim pogotkom njegov Blues je izborio drugi krug i novu borbu za Stanley Cup, ovaj puta protiv Nashville Predatorsa.

New York Rangers – Montreal Canadiens (3:1); 4-2

U ovoj zaista zanimljivoj seriji Rangersi su došli na korak do prolaska dalje i noćas u svome Madison Square Gardenu ugostili Habse sa prilikom da iskoriste prednost domaćeg leda i osiguraju si drugi krug. Ipak nešto se pitalo i Montreal koji je prvi došao u vodstvo. U sedmoj minuti susreta iza Lundqvistova gola pao je Radulov i sa leda centrirao pak koji je došao do Emelina, a ovaj ga je pospremio iza leđa nemoćnoga Lundqvista.
U nastavku igre Mats Zuccarello iskoristio je powerplay šansu i već na samom otvaranju druge dionice vratio Rangerse u egal, a isti je igrač desetak minuta kasnije ponovno zabio gol, svoj treći u doigravanju i doveo domaću momčad u vodstvo.
Do kraja susreta posao je odrađen manje više rutinski, te je Stepan samo potvrdio pobjedu pogotkom u praznu mrežu. Junaci noćašnjeg susreta bili su Zuccarello koji je postigao pogodak i za izjednačenje i za vodstvo i nevjerojatni Henrik Lundqvist, koji je još jednom opravdao svoj nadimak “King Henrik”. Zaustavio je 27 udaraca gostiju, a neke od obrana koje je noćas imao izgledale su nestvarno. Uz tako raspoloženog vratara Rangersi se s pravo nadaju prolasku u Konferencijsko finale, a protivnik s kojim će nastaviti pohod na osvajanje Stanley Cupa još nije poznat, iako Ottawa ima prednost i možda već večeras prođe dalje.

San Jose Sharks – Edmonton Oilers (1:3); 2-4

Edmonton Oilersi su se našli na nepoznatom terenu, jer ovo im je bila prva utakmica br. 6 u doigravanju nakon 27 godina. Ali tijekom cijele sezone pokazivali su nam da su spremni za velike stvari, pa niti ova utakmica nije bila drugačija.
Prva trećina završila je bez pogodaka, a prvi su se na semafor upisali gosti. Draisaitl je imao sjajnu breakaway šansu već u prvoj minutu druge dionice i jednostavno ju je morao iskoristiti, gurnuo je pak Jonesu kroz noge i doveo Oilerse do vodstva. Pohvale idu i Larssonu koji ga je odlično uposlio. Minutu kasnije Slepyshev je ukrao pak u neutralnoj zoni i slično kao Draisatl minutu ranije sam izašao na Jonesa i već je bilo 0:2, te su gosti napravili odličan posao da na gostujućem ledu izbore polufinale.
Mreže su nadalje mirovale sve do trinaeste minute trećeg perioda kada je Marleau zabio gol za 1:2 i dao nadu navijačima Sharksa da će njihovi miljenici izboriti sedmu utakmicu u Edmontonu. No da se to ne dogodi pobrinuo se, a tko drugi nego Connor McDavid koji je sa polovice igrališta, gotovo sa leda pogotkom u praznu mrežu potvrdio pobjedu Oilersa i prolazak u drugi krug gdje će ih čekati Ducksi. Dakle ponovno će biti putovanja na relaciji Kalifornija – Alberta.

Večeras Boston dočekuje Ottawu, a momčad Senatorsa ima priliku proći u drugi krug, dok se u Torontu sastaju Maple Leafsi i Washington Capitalsi koji vode 3-2 u seriji, te također večeras mogu završiti prvi krug.