IMG_2686-0.JPG

Kanada shutoutom u finale!

Iz Praga: Alan Ilijić

San čeških hokejaša i navijača rasplinuo se u subotu rano popodne, nakon što ih je Kanada pogocima Tylera Halla i Jasona Spezze porazilia 2:0. Na putu prema finalu Mike Smith je zabilježio shutout obranivši 23 udarca prema kanadskim vratima.

Česi su počeli nevjerojatno. Već u prvih 90 sekundi imali su tri sjajne prilike preko Voráčka, Červenke i Vondrke, ali Mike Smith u utakmicu je ušao spreman. Jágr i Jordán su nastavili u sličnom tonu, tako da je u prvih pet minuta samo prštalo oko kanadskog gola.

Kanađani su izdržali pritisak i kad su krenuli ozbiljnije prema naprijed došli su do vodstva. Sjajno je Crosby proigrao u napadačku trećinu gdje je pločicu primio Jordan Eberle, koji je pred vratima pak ostavio za nadolazećeg Taylora Halla, a njemu nije bio neki problem poslat pak u praznu mrežu.

U 13. minuti imao je priliku Zaťovič, čiji se udarac odbio do Novotnog, ali Brent Burns spašava stvari sa same gol liniji. Odmah na drugoj strani Taylor Hall je mogao upisati drugi gol, ali njegov udarac promašio je vrata.

“Krenuli su oštro i pritisli nas od samog početka. Smith je imao par sjajnih obrana u prvih pet, sedam minuta, a nakon toga su stvari sjele na svoje mjesto”, dao je svoje viđenje najveća kanadska zvijezda, Sidney Crosby.

“Imali smo par ogromnih prilika, mislim čak i dvije grede, a Hallov pogodak nakon onakvog pritiska bio je ogroman potisak”, nastavio je. Bio je u pravu, Kanada je u susretu pogodila dvije grede.

Na početku druge trećine domaćini su mogli biti zahvalni bogovima hokeja da nije bilo 3:0 u samo par minuta. Petr Čáslava isključen je zbog držanja, Kanada je krenula u powerplay. Sidney Crosby nevjerojatno je promašio prazna vrata u 23. minuti, kada su svi vidjeli pak u golu. Spezza i Burns su u iduće dvije minute imali svaki po priliku, obje su završile pored čeških vrata.

U 30. minuti ih nitko nije spasio. Jason Spezza prošao je po desnom krilu i iz kruga poslao jedan udarac koji nije izgledao tako, ali Ondřej Pavelec je neopisivo propustio zaustaviti pločicu i Kanada je povećala vodstvo.

Onda u 39. minuti kontroverza! Udarac Michala Jordána odšetao je nekako u mrežu, pred vratima je bio Petr Koukal, a suci su pogodak poništili zbog igrača u vratarskom prostoru. Koukal pločicu nije taknuo, a Jágr i Voráček odmah su krenuli protestirati i tražiti pregled snimke. Suci Marcus Vinnerborg i Vjačeslav Bulanov odbili su to učiniti.

Česi se vjerojatno osjećaju pokradeno, ali ne krive suce za poraz.

“Dobro smo počeli, ali u drugoj trećini smo dobili taj drugi gol, Kanađani su bili aktivniji od nas. Ostatak utakmice smo nešto pokušavali, ali uglavnom izvana a ne pred golom, a tako je teško očekivati pogotke”, bio je iskren Jaromír Jágr.

Do kraja su još Česi imali dvije prilike preko Jágra i Novotnog, ali nijedan nije mogao smanjiti rezultat. Toffoli i Couturier su išli dva-na-vratara, ali Pavelec je odličnom obraniom zaustavio pločicu i dvije minute prije kraja pružio Česima još neku nadu.

“Najbitnije je bilo da smo ih zadržali bez pogotka. Znali smo da će nas jako napasti, u prvih sedam minuta samo su oni napadali. Onda smo ih presjekli pogotkom i od tog trenutka smo bili bolja ekipa”, zaokružio je Matt Duchene i najavio sutrašnje finale.

“Protiv koga god da ćemo igrati bit će teško, to [SAD i Rusija] su vrhunske ekipe i morat ćemo odigrati najbolji hokej koji možemo.”