Hellebuyck i Amerikanci uzeli broncu

IZ PRAGA ALAN ILIJIĆ: Svjetsko prvenstvo približilo se kraju. Skoro je gotovo, ostaje još samo vidjeti tko će pobijediti u boju za zlatnu medalju. Broncu su odnijeli Amerikanci pobjedom nad domaćinom 3-0. Susretom je dominirao američki vratar Connor Hellebuyck, a Nick Bonino je s dva boda bio proglašen najboljim igračem.

Brock Nelson imao je asist koji ga je promaknuo u igrača s najviše bodova za američku reprezentaciju s 10 (6+4).  “Ovo je odlično, odličan je osjećaj, iako nismo osvojili zlato. Uzeli smo medalju, pokazali smo da radimo odlično s mlađim kategorijama. Sretan sam!”, prokomentirao je poslije susreta.  Nadam se da mi je ovo posljednja utakmica za broncu, već sam četiri puta izgubio u polufinalu.

Charlie Coyle zabio je gol i dodao asistenciju, a treći gol djelo je Trevora Lewisa. Češka je u utakmicu ušla bolje, osjetno bolje, a visoki tempo zadržali su do posljednje minute. Već na početku, u 4. minuti opasno je zaprijetio Jaromír Jágr, ali njegov udarac krož gužvu brani Connor Helleybuck.

Bili smo umorni od jučerašnjeg susreta s Rusijom, to se moglo vidjeti, gazili su nas na početku susreta, očekivali smo veliki pritisak“, prokomentirao je Torey Krug.

Helleybuck se današnjom pobjedom upisao u povijest američkog hokeja izjednačivši rekord za najviše pobjeda na SP-ima koji je 1939. postavio Ed Maki (7). Također upisao je drugi shutout, a iako je pretprio prvi poraz protiv Rusije, i dalje je najbolji po postotku obrana (93.6%) i broju primljenih pogodaka po susretu (1.56).

Mislim da je ključno da smo zabili prvi gol, [Helleybuck] je bio sjajan, bilo nam je važno izbaciti publiku iz ovog susreta, a to smo napravili tako da smo im zabili gol rano“, nastavio je Krug.

Jack Eichel nedugo nakon Jágrovog pokušaja je pokazao zašto je među najboljima na nadolazećem NHL Draftu. Sjajno je prošao po desnoj strani, izdriblao češku obranu, ali na njegov udarac je spremno odgovorio Ondřej Pavelec. U 8. minuti u vodstvo dolaze Amerikanci: Brock Nelson pokušao je pucati na gol dva puta, oba puta je Pavelec skinuo, ali na drugoj strani čekao je Nick Bonino i spremno pospremio otpadak u mrežu. Česi se pak nisu predali, već nastavili pritiskati, prilike su imali Jakub Klepiš i Jan Hejda, ali ni jedan nije uspio iskoristiti.

Kazna je stigla u 19. minuti, kad su Amerikanci iz praktično druge prave prilike zabijaju i drugi gol. Nešto nalik udarcu prema vratima dotaknuo je pred vratarskim prostorom Trevor Lewis. U drugoj dionici ista priča, jedina razlika je bila u tome što su Česi stisnuli još jače, a u prilog im je išla činjenica da igraju s igračem više. Udarci su samo pljuštali, ali na kraju ili bi prošli pored gola ili bi ih odbio raspoloženi Helleybuck. U 25. minuti Amerikanci su pozvali minutu odmora kako bi malo odmorili svoje igrače.

Petr Koukal pokušao je minutu kasnije pronaći Dominika Simona dok se Amerikanci nakon promjene nisu namjestili, ali potonji je malo zakasnio. Kasnije su šanse još imali Jan Kolář, koji je u 27. minuti pogodio prečku, minutu kasnije Erat nije uspio prevariti Helleybucka iz blizine. Pritisak nije jenjavao, ali Amerikanci su u 40. minuti postavili konačnih 3:0. Točnije, postavio je Charlie Coyle, kojem je Nick Bonino asistencijom zahvalio za dodavanje kod prvog pogotka. U posljednjoj trećini Amerikanci su se branili, čemu svjedoči omjer udaraca u posljednjih 20 minuta 16-1 u korist Češke. Što im to vrijedi, kao i ukupan omjer 39-16 u njihovu korist, kad bronca odlazi ujutro put Sjedninjenih Država.

Torey Krug rekao je da neće gledati finalni dvoboj, ali u njemu bira Kanadu. “Mislim da će ih dobiti i da tu nema puno sumnje. Neće to biti nikakvo čudo.”

SAD – ČEŠKA 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)