VANCOUVER – Sydney Crosby (#87) Kanade uoči utakmice za zlatnu medalju na Zimskim olimpijskim igrama protiv SAD-a 28. veljače 2010. u Rogers Areni (S.Uyme/Flickr)

GOTOVO JE: Kanada je prvak svijeta!

Iz Praga Alan Ilijić:

Reprezentacija Kanade novi je prvak svijeta u hokeju na ledu! Do naslova su dojurili suvereno, s perfektno odigranim turnirom bez poraza! Skupili su na tom putu deset pobjeda, a u finalu su nadigrali Ruse, inače branitelje naslova, s visokih 6:1.

Kanada je slavila dominantno, nadigravši Ruse u apsolutno svim segmentima igre. Pogotke za Kanadu zabijali su Cody Eakin, Tyler Ennis, Sidney Crosby, Tyler Seguin, Claude Giroux i Nathan MacKinnon, dok je strijelac za Ruse bio Jevgenij Malkin. Eakin je postigao prvi pogodak kad se udarac Tylera Ennisa odbio od njegove klizaljke kroz noge Sergeju Bobrovskom u 19. minuti. Eakin je vratio uslugu 56 sekundi nakon početka druge trećine i asistirao Ennisu za 2:0.

Sidney Crosby i Tyler Seguin dodali su svaki po gol u 28. odnosno 29. minuti.

Volim zabijati golove i sretan sam kad zabijem. Odličan je osjećaj dijeliti ovo zlato s momcima koji su samnom u reprezentaciji“, rekao je poslije susreta Tyler Seguin.

Claude Giroux povisio je na 5:0 u 49. minuti, a minutu kasnije Nathan MacKinnon dokrajčio je Ruse pogodivši za 6:0. Jevgenij Malkin bio je jedini strijelac za Rusiju u 53. minuti.

Kanada je apsolutno dominirala, omjer udaraca bio je 37-12, a kad se sve zbroji Kanađani su mrežu protivnika tresli čak 66 puta.

Volim igrati u Europi na velikom ledu, šteta da nema više ovakvih natjecanja“, dodao je Seguin.

Mikeu Smithu pobjegao je treći shutout za 7 minuta.

Rusi su kod 4:0 polako počeli gubiti živce, raditi glupe prekršaje i fizički napadati Kanađane. Na kraju su se propisno osramotili kad su nakon što su primili medalje odlučili – napustiti led, pokazavši time krajnju bahatost i nepoštivanje protivnika, novog prvaka svijeta. Točnije, poveo ih je “nebuš-zabil-gajbu IlijaKovaljčuk, a posljednji je led napustio Aleksandr Ovječkin, jedini koji se donekle usprotivio ovom nesportskom činu.

Kanađani će večeras slaviti.

Ne znam kako ćemo slaviti, ali slavit ćemo svi zajedno. Definitivno ćemo piti češko pivo!” zaokružio je Seguin.

Na kraju susreta proglašeni su i najbolji igrači.

Prema izboru IIHF-a, najbolji vratar je finski čuvar mreže Pekka Rinne. Sjajni Finac, vratar Nashville Predatorsa, imao je 92.77% obrana, primao je po susretu 1.69 golova te imao odličan niz od tri shutouta.

Najbolji branič je Kanađanin, bek San Jose Sharksa, Brent Burns. U 10 susreta skupio je 11 bodova, 2 pogotka i 9 asistencija, te na ledu imao omjer +12. Zabio je i jedan pobjedonosni pogodak.

Za najboljeg napadača izabran je Jason Spezza, također iz Kanade. Spezza je predvodio sve igrače na turniru s 14 bodova (6+8), a po broju pogodaka bio je peti.

NAJBOLJA PETORKA PO IZBORU MEDIJA:

Na kraju su kao i svake godine mediji birali najbolju petorku turnira i najkorisnijeg igrača. Na ovom prvenstvu sudjelovao je i KHL.HR.