2735facec1d89ee0a8d2497f18c9f8af_L

Francuzi senzacionalni, Latviji uzet bod

Pretposljednji dan grupne faze Svjetskog prvenstva u Minsku donio je pregršt uzbuđenja, preokreta, tuge s jedne strane i slavlja s druge.

Kazahstan – Finska 3-4 (2-2, 0-2, 1-0)

U utakmici koja je vrvjela preokretima, na kraju su se ipak bolje snašli Finci. Do vodstva su sjevernjaci stigli već u 8. minuti kada je isključenje Litvinenka iskoristio Olli Palola. Nakon nešto više od sedam minuta igre, Jevgenij Rimarev poravnao je na asistenciju Fjorora Polišuka i čovjeka koji ima najduže ime na SP-u, Vadima Krasnoslobodceva.

Ista linija donijela je Kazahstancima vodstvo već minutu nakon s igračem više. Ovaj puta strijelac je bio Polišuk, Rimarov i Krasnoslobodcev su dodali. Do kraja trećine ipak su Finci poravnali rezultat, dodavanje Jere Karalahtija iskoristio je Jori Lehtera i matirao Alekseja Ivanova po drugi put u prvoj trećini. Uz omjer udaraca 17-9 za Finsku, očekivalo bi se više pakova u Ivanovljevoj mreži.

Finci se odvajaju na nedostižnu prednost u drugoj trećini – u 28. minuti Olli Jokinen iskoristio je igrača više, a tri sekunde prije isteka vremena Jarkko Immonen povisio je razliku na dva pogotka, bilo je 4-2.

U 44. minuti Kevin Dallman pogodio je prečku, a do smanjenja vodstva došli su Kazahstanci pola minute prije kraja susreta kad je Konstantin Romanov iskoristio igrača više, jer je Ivanov otišao na klupu.

Danska – Francuska 2-6 (1-2, 1-0, 0-4)

Francuzi ne prestaju iznenađivati sve na Prvenstvu. Nakon sjajnih pobjeda nad Kanadom, Slovačkom i Norveškom, odličan turnir zaključili su “gaženjem” Danaca i tako si osigurali nastup u četvrtini finala – ono što im nije pošlo za rukom već 19 godina.

Veliki susret najavio je Julien Desrosiers u 2. minuti kad je doveo Francuze do vodstva na dodavanja Yoricka Treillea i Laurenta Meuniera. Francuzi su dominirali susretom, ali nisu sprječili izjednačenje koje je došlo u 16. minuti preko Jespera B. Jensena. Ipak, u vodstvu su opet bili kada je Antoine Roussel ubacio pločicu iza Nielsenovih leđa u 20. minuti.

Druga trećina ponudila je pregršt akcije, kao i prva, ali samo jedan pogodak – onaj Kima Staala u 35. minuti, a među asistentima se našao i Patrick Bjorkstrand.

Što se točno dogodilo Dancima u posljednjoj trećini, čini se nitko ne zna. Još manje se zna, što je francuska prva linija popila u pauzi. Sve je započeo Pierre-Edouard Bellemare sredinom trećine, nastavio je u 51. minuti Stephane da Costa, koji je dodao kasnije još jedan pogodak i time zaključio susret, asistenti su mu bili Roussel i Bellemare.

Antonin Manavian u 53. minuti ponovno je poslao pločicu iza Nielsena – asistenti Roussel i da Costa. Na kraju u 56. Stephane da Costa zaključio je susret nakon pomutnje u danskoj obrani u snašao se pred Nielsenom koji pločicu nije mogao zadržati.

Slavila se francuska pobjeda i u Češkoj, obzirom da će sutrašnji njihov međusobni dvoboj odrediti samo mjesto – tko je treći, a tko četvrti. U Slovačkoj, naprotiv, vlada tuga – Slovaci sigurno ne idu u 1/4-finale.

Latvija – Bjelorusija 1-3 (0-2, 1-0, 0-1)

Latvija i Bjelorusija odigrali su zanimljivu utakmicu u Areni Minsk, a domaćini turnira ipak su slavili na kraju. Doduše, i neutralnom kibicu čini se na nepravedan način, ali Latvijci neće puno uspjeti svojim apelima na suđenje.

Nakon sporog početka, Bjelorusija je došla do vodstva 2-0 unutar jedne minute. Naime početkom 9. prvi gol zabio je Geoff Platt, naturalizirani Kanađanin, a vodstvo povisio Mihail Grabovski.

Koliki rivalitet i “ljubav” vladaju među ovo dvoje pokazuje najbolje druga trećina. Zajedno su skupili 24 kaznene minute – svaki po 12, najviše zbog grubosti. Kad su Jefimenko i Kosticin završili na klupi za kažnjene – Arturs Kulda odlučio je iskoristiti situaciju s dva igrača više i smanjio rezultat na asist Aleksandrsa Niživijsa.

Sergej Kosticin potvrdio je pobjedu pogotkom u praznu mrežu sekundu prije kraja, iako je prije Latviji poništen čisti gol! Kaspars Daugavinš opalio je s lijeve strane – pločica je ušla u gol, a sudac pokazao da je bilo ometanja golmanskog prostora. Usporena snimka pokazala je da su to prazne priče – nitko nije stajao u prostoru vratara Bjelorusije Kevina Lalandea.

Na kraju je Daugavinš dobio disciplinsku kaznu zbog divljačkog trganja vlastite palice i nabijanja vratima na klupi Latvije nakon Kosticinova pogotka, ali imao je svako pravo. Suci su Latviji otkinuli barem bod i moguće ih izbacili iz daljnjeg natjecanja. Nažalost, takvih grešaka na ovom Prvenstvu bilo je još.

Italija – Švedska 1-5 (1-2, 0-2, 0-1)

Jedina utakmica danas koja nije ni o čemu odlučivala – Talijani su posljednji u Skupini B i borit će se za ostanak, a Šveđani odrađuju posao.

A odradili su ga odlično bez previše muka. Nakon manje od minute imali su vodstvo kad je Gustav Nyquist pogodio za 1-0. Sredinom trećine izjednačio je Markus Gander. Do kraja ipak je u vodstvo Šveđane doveo Mattias Ekholm.

U drugoj trećini Nyquist svojim drugim pogotkom i Nicklas Danielsson odvojili su Švedsku, a sve je završio Jimmie Ericsson 4 minute prije kraja. Zanimljivo da su Šveđani sve pogotke osim prvog postigli s igračem više.

Situacija je sljedeća – Skupina A je odlučena, dalje idu Švedska, Kanada, Francuska i Češka, a potonje dvije sutra će odlučivati kome pripada treće mjesto. Skupina B nešto je zamršenija – Rusija i Bjelorusija su sigurne, Finska će ovisiti o Latviji i Švicarskoj koji sutra igraju međusobno i mogli bi izgurati Fince ako Latvija pobijedi u 60 minuta. Amerikanci su također sigurni za prolaz u doigravanje.