Bitka za Moskvu pripala Dinamu

Posljednji dan listopada, u Americi, ali danas i širom svijeta rezerviran za Halloween odnosno Noć vještica, u KHL-u je ponudio 10 susreta. Najviše pažnje plijenio je derbi u Moskvi između Dinama i vodećeg SKA. Osim toga, Jokerit i Slovan ubilježili su poraze.

Dinamo Moskva – SKA 4:3 (1:1, 1:1, 1:1 – 1:0) OT

Nevjerojatno izjednačena utakmica između dvostrukog KHL prvaka Dinama i trenutno vodećeg u KHL-u SKA. U prepunom Lužnjikiju Dinamo je ipak na kraju slavio – Janne Jalasvaara upisao je u produžetku gol za pobjedu.

Dinamo se u prvoj trećini nije iskazao u napadačkoj trećini, kao što to ne radi uostalom od odlaska Znaroksa. Solovjov je imao prvu priliku za domaćine, nije je iskoristio. SKA je strpljivo čekao i na kraju dočekao svoju priliku. Vratio se Kovaljčuk nakon kazne, SKA je krenuo oštro – Artemij Panarin je pronašao Andreja Kutejkina na powerplayu za 0:1. Zatim je Tihonov zaradio kaznu nad Robinsonom i to je bila prekretnica prve trećine – Žerdev pronalazi Mosaljova za 1:1. Tim rezultatom išlo se na odmor.

U drugoj trećini ista priča, ali ipak malo bolji Dinamo. Malo, jer je SKA ponovno vodio i to nakon šest minuta igre. Patrick Thoresen pronašao je Tonyja Martenssona koji je matirao Jerjomenka za 1:2. Kako to ne bi bio jedini pogodak u drugoj trećini Matt Robinson se s igračem manje našao u idealnoj poziciji, pločicu u gol usmjerio klizaljkom, ali nakon pregleda snimke utvrđeno je da nije bilo namjere i to je 2:2!

Sredinom treće dionice Dinamo je prvi put vodio – Denis Kokarev bio je strijelac za Dinamo, koji je u tim trenucima imao vidno više od igre. Igrali su toliko dobro da je izgledalo kako imaju pobjedu u svojim rukama, no Jurij Aleksandrov pronašao je put do mreže dvije minute prije kraja i odveo susret u produžetak. Najučinkovitiji u momčadi Dinama bili su Denis Mosaljov s tri boda i Matt Robinson s dva. Aleksander Jerjomenko  skupio je 28 obrana i 90.3% obrana.

Ilja Kovaljčuk bio je bez bodova.

Soči – Jokerit 3:2 (0:0, 1:1, 1:1 – 0:0, 1:0) SO

Iznenađenje ne samo ostatku lige, već i svojim navijačima, priredio je Soči. U dvorani gdje su odigrane ovogodišnje ZOI momčad Vjačeslava Bucajeva srušila je finski Jokerit. Nije bilo lako, ali nakon raspucavanja uzeli su drugi bod.

Soči nikad nije vodio. Juhamatti Aaltonen je u 27. minuti zabio za vodstvo, a novo vodstvo donio je Linus Omark u 47. Prvi gol bio je iz situacije s igračem više. U međuvremenu je Oleg Saprikin bio izjednačio na 1:1, a Artjom Krjukov svojim prvijencem ove sezone osvojio bod za domaći sastav. U raspucavanju Cory Emmerton i Andre Petersson bili su precizni za Soči, a za Fince samo je pogodio Niko Kapanen. Bucajev je pogodio s promjenom vratara – cijelu utakmicu branio je Tomáš Pöpperle, a na raspucavanju je između vratnica stao Andrej Gavrilov.

Atlant – Metalurg Novokuznjeck 4:2 (0:2, 2:0, 2:0)

Comeback dana ostvario je Atlant u Mitiščiju. Nakon prvih 20 minuta novokuznjecki Metalurg vodio je 0:2, no do kraja susreta Atlant se vraća i osigurava da tri boda ostanu u moskovskoj oblasti. Mihail Plotnjikov je u 3. minuti pogodio za 0:1, što je poduplao Ryan Stoa 6 sekundi prije kraja prve trećine. Zasigurno je to bio šok za domaće hokejaše, koji su vjerojatno u glavama već bili u svlačionici i smišljali taktiku za drugu dionicu. Očito je šok bio pozitivan – već u 24. minuti Vjačeslav “Slava” Kozlov smanjio je na samo gol zaostatka. Zatim je uslijedio Sošnjikov – Levitskij show!

Prvo je Nikita Sošnjikov zabio u 39. na asist Levitskog, a zatim u posljednjoj trećini Levitskij dvaput trese mrežu. Naravno, pakove je namještao Sošnjikov. Definitivno igrači utakmice, možda prednost Levitskom kao MVP-u jer je dvaput zabijao.

Slovan – Amur 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Slovan je u susret ušao bez dvojice ključnih igrača – najproduktivnijeg Ladislava Nagyja i braniča Tomáša Staroste. Ipak, to im ne može biti isprika za još jedno iznenađenje, odnosno pobjedu Amura u Bratislavi. Amur će tako u Zagreb protiv rozih Medvjeda na krilima pobjede iz Bratislave. I to ne bilo kakve pobjede, pobjede u kojoj su dominirali od početka, imali vodstvo od rane faze, nadogradili ga u daljnjim fazama susreta i na kraju uvjerljivo slavili. Po udarcima nisu bili toliko iznad Slovana, ali po realizaciji nesumnjivo.

Jesse Niinimäki donio je u 6. minuti prednost gostima. Rezultat su nadogradili bivši Slovanov igrač Michel Miklík s igračem više i još jedan Slovak, prošle godine nastupao za Dinamo Rigu, Marcel Haščák. Nešto malo manje od dvije minute prije kraja Mario Lunter pogodio je prvi put ove sezone za smanjenje i konačnih 1:3 u korist Amura.